Erdogan: Turcja pozwoli na Szwecję w NATO, jeśli będzie mogła wstąpić do UE

Świat
Erdogan: Turcja pozwoli na Szwecję w NATO, jeśli będzie mogła wstąpić do UE
PAP/EPA/TOLGA BOZOGLU
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan postawił warunek w sprawie zgody na dołączenie Szwecji do NATO. - Najpierw utorujmy drogę Turcji do Unii Europejskiej - powiedział. Ambicje tureckiego prezydenta wsparł szef Sojuszu Jens Stoltenberg.

We wtorek rozpocznie się szczyt NATO w Wilnie, podczas którego liderzy państw omówią m.in. kwestie rozszerzenia Sojuszu o Szwecję. W tej sprawie na konferencji prasowej tuż przed wyjazdem na szczyt wypowiedział się prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan.

Szwecja w NATO? Erdogan stawia warunek

Polityk zasugerował, że zgoda nastąpi wówczas, gdy Turcja będzie mogła dołączyć do UE. - Najpierw utorujmy drogę Turcji do Unii Europejskiej, a potem utorujmy drogę Szwecji, tak jak utorowaliśmy drogę Finlandii – powiedział Erdogan, cytowany przez CNN.

 

ZOBACZ: Jens Stoltenberg: Na szczycie w Wilnie utworzymy Radę NATO-Ukraina

 

Na jego słowa zareagował sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, który przyznał, że chociaż wspiera ambicje Ankary dotyczące jej przyszłości w UE, Szwecja już teraz spełniła wymogi stawiane przed nią, by mogła wstąpić do Sojuszu.

Scholz o słowach Erdogana: To pozytywny rozwój sytuacji

Do zapowiedzi tureckiego prezydenta odniósł się również kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Polityk uznaje słowa Erdogana za "pozytywny rozwój sytuacji". 

 

ZOBACZ: Zbliża się szczyt NATO w Wilnie. Trwa spotkanie Karola III z Joe Bidenem

 

- Mam nadzieję, że wkrótce Szwecja będzie mogła zostać członkiem NATO - powiedział Scholz w Berlinie podczas wizyty premiera Australii przed jutrzejszym szczytem NATO. - Odbieram jego komentarz jako pozytywną wiadomość - dodał. 

 

Przypomnijmy, że jednym z powodów, dla których Turcja wstrzymuje swoją zgodę dla Szwecji w NATO, są ich oskarżenia co tego, że Szwecja zezwala członkom uznanych kurdyjskich grup terrorystycznych na działanie w Szwecji, w szczególności bojowniczej Partii Pracujących Kurdystanu (PKK).

 

Turcja posiada status państwa kandydata do UE od 1999 roku.

aas/wka / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie