Wielka Brytania: Toksyczna roślina trafiła na wystawę. Zabezpiecza ją szkło i osobisty "ochroniarz"

Świat
Wielka Brytania: Toksyczna roślina trafiła na wystawę. Zabezpiecza ją szkło i osobisty "ochroniarz"
Twitter/@AlnwickGarden
Toksyczna roślina trafiła na wystawę w Wielkiej Brytanii

Najbardziej trująca roślina na świecie trafiła na wystawę w Wielkiej Brytanii. Ponieważ kontakt z nią kończy się ogromnym bólem, a objawy mogą utrzymywać się nawet kilka miesięcy, roślina została poddana szczególnej ochronie – stoi w szklanej klatce i ma własnego "ochroniarza".

Tzw. Gympie-Gympie to naprawdę Dendrocnide moroides. Występująca w Australii i Indonezji roślina jest uważana za najbardziej niebezpieczną na świecie.

 

Jej liście pokryte są mały włoskami. Kontakt z nimi kończy się ogromnym bólem - ofiara czuje, jakby została porażona prądem i płonęła jednocześnie. Włoski przenikają także przez odzież, dlatego w przypadku narażenia na kontakt z rośliną zalecana jest odpowiednia odzież ochronna. 

 

ZOBACZ: Superroślina oczyści powietrze w twoim domu. Neo P1 to cud bioinżynierii


Uczucie poparzenia może utrzymywać się kilka tygodni, a nawet miesięcy, dlatego odnotowane są przypadki samobójstw po kontakcie z tą rośliną.

 


Niedawno jedna z tych roślin została przetransportowana do Wielkiej Brytanii i trafiła na wystawę do Alnwick Garden w hrabstwie Northumberland. W ogrodzie znajduje się ponad sto toksycznych roślin, jednak ta traktowana jest szczególnie. 

 

ZOBACZ: Inwazyjne gatunki roślin i zwierząt. Do miliona złotych kary za ich niezgłoszenie


Jak podaje The Mirror, roślina została umieszczona w specjalnej szklanej gablocie, a na dodatek posiada własnego "ochroniarza". Opiekun pilnuje aby nikt nie mógł się do niej bezpośrednio zbliżyć.

 

Śmiercionośna roślina. Nawet konia zwala z nóg

Jednak nie każdy boi się śmiercionośnej rośliny. 49-letni Daniel Emlyn-Jones wyhodował Dendrocnide moroides w swoim domu. Podobno zajęło mu to wiele lat.

 

ZOBACZ: Australia: Dziwidło olbrzymie zakwitło ponownie po 10 latach. Pachnie jak rozkładające się zwłoki

 

- Nie chcę być postrzegany jako wariat. Robię to bardzo bezpiecznie. Niektóre ogrody botaniczne posiadają te rośliny jako interesujące okazy - powiedział fan unikalnej flory cytowany przez The Mirror. 


Roślina została odkryta w 1866 roku w Australii, po tym gdy mający z nią kontakt koń oszalał i zdechł w ciągu kilku godzin. Warto jednak dodać, że niektóre zamieszkujące Australię gatunki zwierząt są odporne na poparzenia, a nawet żywią się tym gatunkiem rośliny.

kar/dk / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie