Australia: Dziwidło olbrzymie zakwitło ponownie po 10 latach. Pachnie jak rozkładające się zwłoki

Technologie
Australia: Dziwidło olbrzymie zakwitło ponownie po 10 latach. Pachnie jak rozkładające się zwłoki
PAP/EPA/MATT TURNER
Australia: Dziwidło olbrzymie zakwitło pierwszy raz od 10 lat

Roślina znana jest z tego, że emituje silny zapach rozkładających się zwłok, który ma zwabić owady zapylające. Niecodzienny kwiat - dziwidło olbrzymie - zakwitł po raz pierwszy od 10 lat w ogrodzie botanicznym w Adelajdzie. Atrakcję przyszły zobaczyć tysiące zwiedzających.

Dziwidło olbrzymie zakwitło w poniedziałek w ogrodzie botanicznym w Adelajdzie w Australii. Następny raz zakwitnąć ma dopiero za kolejne 3 do 5 lat. Gigantyczna roślina znana jest głównie ze swojego nieprzyjemnego zapachu, który przypomina woń rozkładających się zwłok.

 

Tysiące zwiedzających wybrało się do ogrodu botanicznego, aby na własne oczy zobaczyć ten niezwykły kwiat. Przed atrakcją ustawiły się długie kolejki, a ludzie czekali w nich po kilka godzin, by móc na chwilę podejść do rzadkiej rośliny.

 

ZOBACZ: Dziwidło olbrzymie zakwitło w nocy. Tłumy zwiedzających w ogrodzie botanicznym

 

Dziwidło olbrzymie rośnie w naturze w wilgotnych lasach równikowych zachodniej części Sumatry. Ze względu na niszczenie jego siedlisk jest gatunkiem zagrożonym.

 

Tysiące zwiedzających przyszło zobaczyć kwitnące dziwidło olbrzymiePAP/EPA/MATT TURNER
Tysiące zwiedzających przyszło zobaczyć kwitnące dziwidło olbrzymie

Dziwidło olbrzymie zakwitło także w Polsce

Roślina może mierzyć ponad 2 metry wysokości i ważyć 150 kg. Choć zapach kwiatu porównywany jest głównie do rozkładających się zwłok, niektórzy określają go jako woń śmierdzących stóp lub sera. Dziwidło olbrzymie rozkwita zaledwie na 48 godzin.

 

- Roślina uwalnia zapach w momencie, kiedy może zostać zapylona. Próbuje w ten sposób zwabić jak najwięcej owadów - opisuje australijski kurator ogrodnictwa Matt Coulter.

 

W Polsce tropikalna roślina znajduje się m.in. w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Ostatnio zakwitła 13 czerwca 2021 roku. W stolicy również utworzyły się ogromne kolejki. Trzeba było odczekać kilka godzin, by wejść do szklarni.

jkm / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie