Holandia. Premier Mark Rutte złoży dymisję swojego gabinetu

Świat
Holandia. Premier Mark Rutte złoży dymisję swojego gabinetu
PAP/EPA/ROBIN UTRECHT
Premier Holandii Mark Rutte złoży dymisję swojego gabinetu

Premier Holandii Mark Rutte złoży dymisję swojego gabinetu - podała w piątek holenderska agencja prasowa ANP. Przyczyną jest brak koalicyjnego konsensusu w sprawie polityki migracyjnej.

Holenderska koalicja rządowa nie osiągnęła w piątek porozumienia w sprawie polityki migracyjnej i według, tamtejszych mediów oznacza to upadek obecnego gabinetu. 

 

"To niezwykle godna ubolewania rzeczywistość polityczna" - powiedział Rutte cytowany przez Reutersa. Dodał, że kolejnym krokiem będzie rozpisanie wyborów

 

Koalicja tworzyła rząd od 18 miesięcy.  

 

Wchodzący w jego skład liberałowie (VVD), chadecja (CDA), konserwatywna chadecja (CU) oraz socjalliberalna D66 nie znaleźli konsensusu co do umowy dotyczącej przyjmowania migrantów.

 

ZOBACZ: Marka Rutte: Holandia wyśle na Ukrainę system obrony przeciwrakietowej Patriot

 

"Wnioski o azyl w Holandii wzrosły w ubiegłym roku o jedną trzecią do ponad 46 tys., rząd przewiduje, że w tym roku mogą wzrosnąć do ponad 70 tys. - pobijając poprzedni rekord z 2015 roku" - podaje Reuters.

"Nie powiodła się ostatnia próba"

Mimo, że spór w tej sprawie trwał od dłuższego czasu, to  jego kulminacja nastąpiła w czwartek. Premier i jego ugrupowanie domagały się zaostrzenia zasad łączenia rodzin azylantów, natomiast koalicyjne D66 i CU prezentowały odmienne stanowisko.

 

Kontynuację rozmów zaplanowano na piątek. Wieczorem media zaczęły informować o fiasku negocjacji. "Nie powiodła się ostatnia próba osiągnięcia porozumienia" – napisał dziennik "De Telegraaf".

ap / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie