Starcia we Francji. Imigranci rzucali kamieniami w policję

Świat
Starcia we Francji. Imigranci rzucali kamieniami w policję
AFP/Sameer Al-DOUMY, TT/RobertRob
Na francuskim wybrzeżu doszło do starć z policją

Na północy Francji doszło do starcia imigrantów z policją. Zamieszki rozpoczęły się, gdy funkcjonariusze uniemożliwili przybyszom przeprawę przez kanał La Manche. W sieci pojawiło się nagranie, na którym widać mężczyzn rzucających kamieniami i gałęziami w policjantów.

W piątek w nocy zaobserwowano setki imigrantów zmierzających w kierunku położonej na północnym wybrzeżu Francji miejscowości Gravelines. Według portalu GBN News, zarówno w Gravelines, a także w pobliskiej Dunkierce w prowizorycznych obozach znajdowało się około sześć tysięcy osób czekających na przeprawę do Wielkiej Brytanii. 

W sobotę obecni przy wybrzeżu policjanci przecięli dwa pontony, należące do imigrantów, uniemożliwiając im przeprawienie się przez kanał La Manche.

 

W odpowiedzi sfrustrowani imigranci zaczęli atakować funkcjonariuszy, rzucając w nich kamieniami i gałęziami drzew.

 

 

Francuskie media poinformowały, że przeważająca część imigrantów to młodzi mężczyźni, na miejscu widziano zaledwie dwie kobiety z dziećmi. 

Francja. Przeprawy imigrantów przez kanał La Manche

W ostatnich dniach ze względu na złe warunki pogodowe przeprawy kanałem były niemożliwe. Do ostatniej doszło w ostatnim tygodniu października, gdy 33 pontonami przepłynęło ok. 1500 osób. Władze przewidywały, że w związku z poprawą warunków pogodowych, która miała nastąpić bieżący weekend, najprawdopodobniej zostaną podjęte kolejne próby przeprawy. 

W ramach umowy rząd Wielkiej Brytanii zapłacił Francji dodatkowe 60 mln funtów, by zwiększyć obecność funkcjonariuszy na francuskim wybrzeżu. W ciągu dziesięciu miesięcy bieżącego roku do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche na małych łodziach i pontonach przedostało się 17 tys. imigrantów.

anw/dk/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie