Marka Rutte: Holandia wyśle na Ukrainę system obrony przeciwrakietowej Patriot

Świat
Marka Rutte: Holandia wyśle na Ukrainę system obrony przeciwrakietowej Patriot
Zdjęcie ilustracyjne/Polsat News
system obrony przeciwrakietowej Patriot

Holandia wyśle na Ukrainę system obrony przeciwrakietowej Patriot- poinformowała we wtorek holenderska agencja informacyjna ANP, powołując się na premiera Marka Rutte.

Rutte przebywa obecnie w Waszyngtonie na spotkaniu z prezydentem USA Joe Bidenem. ANP, powołując się na rozmowę przy kominku między dwoma przywódcami, zacytowała Rutte'a, który powiedział, że wezmą udział w amerykańsko-niemieckiej inicjatywie wysłania systemów obronnych na Ukrainę.

 

Rutte dodał, że wcześniej rozmawiał telefonicznie z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem i prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w celu omówienia tej decyzji.

 

Patrioty dla Polski i Ukrainy

Po incydencie, do którego doszło w połowie listopada w Przewodowie Niemcy zaproponowały wsparcie Polski należącymi do Bundeswehry zestawami Patriot i myśliwcami Eurofighter. Szef polskiego MON Mariusz Błaszczak zaproponował, by system został przekazany Ukrainie. Początkowo Niemcy odmówiły, ale na początku stycznia ogłoszono, że Patrioty trafią zarówno do Polski, jak i na Ukrainę. 

 

ZOBACZ: Rzecznik niemieckiego rządu: Patrioty trafią zarówno do Polski, jak i do Ukrainy

 

Wcześniej, tuż przed świętami Bożego Narodzenia, podczas wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Waszyngtonie, USA zapowiedziały przekazanie Ukrainie zestawu Patriot. 

System obrony przeciwrakietowej Patriot

MIM-104 Patriot to amerykański rakietowy system ziemia-powietrze na mobilnej platformie samochodowej.

 

System przeznaczony jest do zwalczania załogowych i bezzałogowych statków powietrznych, w tym samolotów i helikopterów, a także atmosferycznych pocisków rakietowych.

pgo / Polsatnews.pl / Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie