Chcą ratować ludzi, ale nie mogą. Luka w prawie o ratownikach medycznych

Polska
Chcą ratować ludzi, ale nie mogą. Luka w prawie o ratownikach medycznych
Polsat News
Ratownicy medyczni biją na alarm

22 czerwca weszła w życie nowa ustawa o zawodzie ratownika medycznego. Szybko jednak okazało się, że znajdują się w niej zapisy, które w praktyce uniemożliwiają podjęcie pracy tegorocznym absolwentom studiów. Prawo do bycia ratownikiem przyznano organowi, który... nie istnieje.

Nowe przepisy dotyczące ratowników medycznych i ich samorządów określają, kto może wykonywać taki zawód, jak również jakie mają prawa i obowiązki. Ustawa precyzuje również, że prawo do bycia ratownikiem medycznym przyznaje Krajowa Rada Ratowników Medycznych, czyli organ zawodowego samorządu.

 

ZOBACZ: Ruszają szczepienia przeciw HPV. Najwięcej zapisanych w Wielkopolsce

 

Jak się jednak okazało, długo wyczekiwana przez ratowników ustawa może chwilowo uniemożliwić im pełnienie obowiązków. Chodzi o tegorocznych absolwentów studiów kierunku ratownictwo medyczne, którzy mimo posiadania dyplomu, aby zacząć ratować ludzi muszą wcześniej dostać prawo do wykonywania zawodu. 

 

Problem w tym, że przyznający je organ, czyli samorząd ratowników medycznych, jeszcze nie powstał. - Nowelizacja ustawy o ratownictwie medycznym sprawiła, że nowi absolwenci kierunku ratownictwo medyczne mają problem - powiedział w Polsat News dr n. med. Grzegorz Gałuszka, dyrektor Podkarpackiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.

"Nikt nie dostrzegł luki". Zielone światło daje organ, który nie istnieje

- Nikt, zarówno w organizacjach ratowników, jak i w Ministerstwie Zdrowia, nie dostrzegł wcześniej luki w przepisach, choć ustawa miała półroczne vacatio legis - przyznał w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl dr n. o zdr. Jarosław Madowicz, prezes Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych.

 

ZOBACZ: Piotr Owczarski: Ratownicy są coraz częściej atakowani. Trzeba przeciwdziałać takim zdarzeniom

 

Jak dodał, ratownicy medyczni wspólnie z ministerstwem starają się znaleźć rozwiązanie legislacyjne, które umożliwi tegorocznym absolwentom podjęcie pracy w zawodzie.

 

Według ustawy dokument potwierdzający prawo do wykonywania zawodu muszą mieć również ratownicy, którzy już pracują. W ich przypadku sprawa jest jednak prostsza, ponieważ mają dwa lata na uzyskanie dokumentu.

dk/wka / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie