Szef BBN: Polska wyśle żołnierzy na Litwę. Będą ochraniać szczyt NATO

Polska
Szef BBN: Polska wyśle żołnierzy na Litwę. Będą ochraniać szczyt NATO
Polsat News
Szef BBN Jacek Siewiera przekazał, że Polska wyśle na Litwę kontyngent Wojsk Specjalnych

- Polska wyślę na Litwę kontyngent Wojsk Specjalnych m.in. w celu ochrony szczytu NATO w Wilnie - poinformował szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. - To również element przygotowania i wniosków z obserwacji tego, co dzieje się na Białorusi - przekazał Jacek Siewiera po naradzie z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy.

Szef BBN Jacek Siewiera zabrał głos po po środowej naradzie zwołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę. Spotkanie z udziałem szefów MON, MSZ, BBN oraz prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowe miało miejsce w związku ze zbliżającym się szczytem NATO w Wilnie.

 

- W trakcie narady zostały omówione zarówno kwestie związane z bezpieczeństwem Rzeczypospolitej, które mają charakter najbardziej pilny - dotyczące bezpieczeństwa granicy (...) - jak również wszystkie wnioski prezydenta ze spotkania w Hadze kilka dni temu oraz wczorajszej wizyty w Kijowie - oświadczył szef BBN.

Szef BBN: Polska skieruje na Litwę wojska specjalne

Jacek Siewiera przyznał, że poruszony został temat obecności najemników z Grupy Wagnera Jewgenija Prigożyna na Białorusi. - Rozmawiano o konsekwencjach (...) i zagrożeniach, jakie mogą się wiązać z tym dla państwa polskiego, zarówno tych asymetrycznych, jak i tych związanych z wykorzystaniem migrantów jako narzędzia agresji - powiedział.

 

- Polska w najbliższym czasie skieruje na Litwę kontyngent wojsk specjalnych, realizujący zadania ćwiczeniowe, jak i zadania związane z ochroną i wzmocnieniem ochrony samego szczytu NATO w Wilnie - poinformował szef BBN. - To będzie kontyngent realizujący zadania wraz ze środkami przerzutu powietrznego, ze śmigłowcami, systemami antydronowymi - dodał.

 

ZOBACZ: Pilne spotkanie w BBN na prośbę premiera w związku z "kryzysową sytuacją"

 

Siewiera podkreślił, że "realizacja tego zadania została uzgodniona z premierem oraz ministrem obrony narodowej". - Obecność Wojsk Specjalnych na Litwie w trakcie trwania szczytu to również element przygotowania i wniosków z obserwacji tego, co dzieje się na Białorusi - powiedział na konferencji.

 

Szef BBN poinformował, że ćwiczenia z udziałem polskich żołnierzy odbędą się w przyszłym tygodniu w regionie tzw. przesmyku suwalskiego, wokół infrastruktury krytycznej. - Obecność kontyngentu przewidziana jest przede wszystkim do zabezpieczenia szczytu NATO w Wilnie, ale wpisuje się w szerszą współpracę wojskową, która była przedmiotem rozmów prezydenta Dudy i prezydenta Nausedy - obecności, ćwiczeń, wspólnych działań, które będą podejmowane w dalszej części roku, w przyszłości - podkreślił.

Andrzej Duda: Traktujemy przesmyk suwalski bardo poważnie

Na początku czerwca prezydent Litwy Gitanas Nauseda przekazał, że rozmawiają z prezydentem Polski "o bliższej współpracy w zakresie bezpieczeństwa militarnego". - Więcej Polski na Litwie jest jednym ze strategicznych celów naszego kraju - podkreślił.

 

Prezydent Andrzej Duda mówił z kolei w lutym w wywiadzie dla francuskiego "Le Figaro", że "jeśli przesmyk suwalski, 65 km granicy polsko–litewskiej, pomiędzy Białorusią a rosyjskim obwodem królewieckim, nie będzie broniony, kraje bałtyckie zostaną odcięte od pozostałej części państw NATO".

 

- Traktujemy to bardzo poważnie, zarówno my, jak i nasi bałtyccy partnerzy - powiedział.

jkm/ sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie