Ceny w Chorwacji poszybowały w górę. Turyści odwołują rezerwacje

Świat
Ceny w Chorwacji poszybowały w górę. Turyści odwołują rezerwacje
PxHere
Chorwacja

Ceny w Chorwacji poszybowały w górę. Media informują nie tylko o większym koszcie wakacyjnych wyjazdów, ale także wyższych kwotach, które wydaje się w sklepach. - Jestem teraz na wakacjach w Chorwacji i jest tu drożej niż w Austrii - mówi dziennikowi "Krone" jedna z turystek.

Chorwacja to jeden z najczęstszych kierunków wakacyjnych wybieranych przez Polaków. Wygląda jednak na to, że dołączenie tego państwa do strefy euro oraz kryzys gospodarczy drastycznie wpłyną na podwyżkę cen

Jakie ceny są teraz w Chorwacji?

Austriacki dziennik "Krone" powołuje się na relacje jednej ze swoich czytelniczek, która pojechała na wczasy do Chorwacji. - Jestem teraz na wakacjach w Chorwacji i jest tu drożej niż w Austrii - mówi kobieta. 

 

Jak dodaje w szczególności drogie jest jedzenie. "Pizza 18 euro, stek 38 euro" – wymienia turystka. Wysokie ceny dotyczą też nie kończą artykułów spożywczych w supermarkecie. 

 

ZOBACZ: Ekonomiczne wakacje 2023. Polacy liczą każdą złotowkę

 

"Masło za 4,50 euro, pizza za 18 euro i parking za 40 euro - to brzmi jak luksusowe wakacje w drogiej Szwajcarii" - komentuje dziennik.

 

O znacznym wzroście cen rozpisują się także chorwackie media. "Jutarnji list" przywołuje zaskakująco wysoki koszt dziennego wynajęcia leżaka. "Na wyspie Hvar to koszt 40 euro, w Splicie - 35 euro, w Dubrowniku - 33" - opisuje.

 

"Nie dziwi zatem, że turyści wybierają wczasy w tańszej Turcji, Grecji czy Egipcie" - podkreśla chorwacki dziennik. 

 

Jak zaznacza "Jutarnji list" turyści odwołują rezerwacje nawet na północnym wybrzeżu, w Istrii. 

 

Przypomnijmy, że Chorwacja stała się członkiem strefy euro 1 stycznia 2023 roku. Taka decyzja miała na celu utrzymać w ryzach inflację i zwiększyć ruch turystyczny.

 

Niektórzy handlowcy postanowili wykorzystać tę okazję i podnieść ceny, dlatego planując urlop w Chorwacji trzeba przygotować się na około 10 proc. wyższe wydatki niż rok temu. 

aas/sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie