Chorwacja w strefie Schengen. Jest decyzja Parlamentu Europejskiego

Świat
Chorwacja w strefie Schengen. Jest decyzja Parlamentu Europejskiego
Adri Marie/Pixabay
Polacy bardzo chętnie wypoczywają w Chorwacji. Po jej wejściu do strefy Schengen nie będą musieli przechodzić kontroli paszportowej

Parlament Europejski zgodził się, by Chorwacja weszła do strefy Schengen. "Za" głosowało 534 europarlamentarzystów, 53 było przeciw, a 25 osób wstrzymało się od głosu. Od 1 stycznia 2023 roku kraj wejdzie także do strefy euro.

Chorwacja spełniła wszystkie wymagane kryteria dotyczące członkostwa w Schengen w grudniu 2021 roku. Czwartkowa decyzja posłów do Parlamentu Europejskiego rekomenduje Radzie Unii Europejskiej kontynuowania procesu i podjęcie pozytywnej decyzji dotyczącej przyłączenia Chorwacji do strefy Schengen. Aby stała się ona faktem, wszyscy członkowie muszą być jednomyślni. 

 

Obywatele krajów Unii Europejskiej już od kilku lat mogli wjeżdżać do Chorwacji legitymując się jedynie dowodem osobistym. Było to zapewnione dzięki lokalnemu ustawodawstwu. Pomimo tego ułatwienia, turyści musieli przechodzić przez uproszczone kontrole graniczne, co wydłużało czas podróży. 

Chorwacja pogłębia integrację z UE

"Za" przystąpieniem Chorwacji do strefy Schengen zagłosowało 534 europarlamentarzystów, 53 było przeciw, a 25 osób wstrzymało się od głosu. 

 

Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola stwierdziła, że kryteria zostały spełnione i miejsce Chorwacji jest w strefie Schengen.

 

"Mieszkańcy Chorwacji na to zasługują. Mieszkańcy Europy na to zasługują" - napisała na Twitterze. 

 

 

Chorwacja stała się członkiem Unii Europejskiej 1 lipca 2013 roku. Od 1 stycznia 2023 roku bałkański kraj przyjmie euro. Jego aktualna waluta to kuna chorwacka. 

 

Do strefy Schengen należą wszystkie kraje UE z wyłączeniem Chorwacji, Bułgarii, Rumunii i Cypru, a także Norwegia, Islandia, Szwajcaria i Liechtenstein, które nie są członkami europejskiej wspólnoty.

 

arż / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie