"Gość Wydarzeń". Piotr Müller o sytuacji na granicy: Nie ma mowy o stanie wyjątkowym

Polska
"Gość Wydarzeń". Piotr Müller o sytuacji na granicy: Nie ma mowy o stanie wyjątkowym
Polsat News
Rzecznik rządu Piotr Müller w programie "Gość Wydarzeń"

- Nie ma żadnych planów wprowadzenia stanu wyjątkowego na terenach przygranicznych - powiedział w programie "Gość Wydarzeń" Piotr Müller na temat zagrożeń pojawiających się ze strony Białorusi. Odniósł się też do gotowości Borysa Budki z PO, który domaga się debaty z premierem Mateuszem Morawieckim oraz do kwestii relokacji imigrantów narzucanej przez Brukselę.

- Intencją naszą jest to, żeby przygotować się na różnego rodzaju zawirowania geopolityczne, które może wywołać obecność grupy Wagnera na terenie Białorusi - mówił w programie "Gość Wydarzeń" rzecznik rządu Piotr Müller.

 

Przypomniał napięcia na granicy polsko-białoruskiej z jesieni 2021 roku. - Przygotowujemy się na działania o podobnych charakterze, które mogłyby być stymulowane przez tą grupę - dodał. Zaznaczył, że mowa o gotowości do szybkiego przemieszczenia wojsk, jeśli zajdzie taka potrzeba. 

 

Müller zapewnił, że nie ma planów wprowadzenia stanu wyjątkowego na terenach przygranicznych.

 

Prowadzący pytał o zagrożenie, jakie mogą stanowić dla Polski ludzie Jewgienija Prigożyna. - Nie mamy informacji o bezpośrednim zagrożeniu, natomiast jak spojrzymy, co się zadziało w Rosji kilka dni temu, to myślę, że wielu analityków nie przewidywało, co się może wydarzyć w tak krótki okresie, jeśli chodzi o destabilizację - tłumaczył. 

Debata Morawieckiego z Budką?

- Jestem gotowy w każdej chwili na debatę - powiedział we wrotek w programie "Gość Wydarzeń" o ewentualnym starciu z premierem Mateuszem Morawieckim poseł PO Borys Budka. 

 

Rymanowski zapytał swojego gościa, co sądzi o ewentualnej potyczce obu polityków. - Mam problem jeśli chodzi o debatę z ludźmi z Platformy Obywatelskiej, bo ciężko się debatuje z osobami, które podważają elementarne fakty - odparł rzecznik rządu. Dodał, że może zaproponować Budce debatę "na liczby". - Jeśli chodzi o wysokość budżetu państwa, ile wynosi bezrobocie, ile wynosi minimalne wynagrodzenie - wymieniał. 

 

WIDEO: "Gość Wydarzeń" w Polsat News

 

 

- Borys Budka niech debatuje w studiu telewizyjnym, zachęcam - polecił politycznemu przeciwnikowi. Stwierdził, że politycy PO nie skupiają się na "liczbach i faktach", tylko na "emocjach i to takich bardzo złych". - My wolimy się skupić na pracy - dodał. 

"Zgody na relokacje imigrantów nie będzie"

Kolejnym poruszonym wątkiem był unijny projekt relokacji imigrantów. - Żadnych przymusowych mechanizmów, na takie się nie zgodzimy po prostu - zapowiedział Müller.

 

Później przypomniał, że nie było podobnych inicjatyw, kiedy do Polski przybyło kilka milionów uchodźców, którzy uciekali zza wschodniej granicy przed wojną w Ukrainie. - Skąpcy z Europy Zachodniej nie chcą tego wspólnego ciężaru brać - mówił.

 

Zaznaczył, że w tej sprawie sojusznikiem Polski w Brukseli są Węgrzy. - Staramy się też przekonać Czechów, Słowaków, Austriaków i inne kraje, które też wcześniej wskazywały, że nie będą na takie mechanizmy się godzić - wymieniał. 

 

Müller przekazał, że prawdopodobnie w lipcu poznamy pytanie, które pojawi się w referendum dotyczącym relokacji imigrantów. 

 

ZOBACZ: Andrzej Duda: Trwa relokacja sił rosyjskich na Białoruś. NATO musi reagować

 

Rymanowski przypomniał wypowiedź premiera Węgier Wiktora Orbana, który stwierdził, że współpraca Ukrainy z Zachodem jest skazana na niepowodzenie.

 

- Uważam, że takie słowa nie powinny paść ze strony żadnego przywódcy kraju członkowskiego UE - skomentował i dodał, że nie jest w stanie "racjonalnie ich wytłumaczyć". 

 

Poprzednie odcinki "Gościa Wydarzeń" można obejrzeć tutaj.

ap/ac / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie