"Bezpieczny kredyt 2 proc.". Od lipca można korzystać z nowego programu

Polska
"Bezpieczny kredyt 2 proc.". Od lipca można korzystać z nowego programu
Polsat News
Od lipca rusza program "Bezpieczny kredyt 2 procent"

- Jestem niezmiernie podekscytowana, że w końcu będę mieć własny kąt - mówiła w "Wydarzeniach" Klaudia Krzak, która skorzysta z rządowego programu "Bezpieczny kredyt 2 proc.". Będzie go można zaciągnąć od lipca. Program skierowany jest do młodych osób niemających jeszcze własnego mieszkania.

Od lipca osoby, które chcą wziąć kredyt na pierwsze mieszkanie będą mogły skorzystać z rządowego programu "Bezpieczny kredyt 2 proc.". 

 

"Dopłata do rat kredytu mieszkaniowego to różnica między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2 proc." - przypomina ministerstwo.

 

Projekt skierowany jest do osób do 45. roku życia, które nie mają jeszcze własnego mieszkania. 

 

- Jestem niezmiernie podekscytowana, że w końcu będę mieć własny kąt - mówiła w "Wydarzeniach" Klaudia Krzak, która podpisała już umowę rezerwacyjną. Kobieta postanowiła zakupić mieszkanie w Krakowie. Na 34-metrowe lokum musi zaciągnąć kredyt na 400 tys. zł. 

 

- Najtrudniej jest kupić pierwsze mieszkanie - podkreślił Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii. 

"Bezpieczny kredyt 2 proc." O co chodzi?

"Bezpieczny kredyt" polega na stałym oprocentowaniu na poziomie 2 procent przez 10 lat. Dla jednej osoby limit wynosi 500 tys. zł, a dla rodzin jest o 100 tys. zł wyższy. Program obejmuje kredyty zarówno na mieszkania nowe, jak i z rynku wtórnego. 

 

Nie ma limitu cen za metr kwadratowy.

 

Przedstawiciele rządu podkreślają, że nie ma też ograniczeń dla liczby ubiegających o wsparcie. - Nie może się okazać, że w np. w grudniu zabrakło środków na ten cel. Nie mamy limitu na 2023 - zapewnił Buda i dodał, że "to nie program luksusu, tylko pierwszej potrzeby". 

 

 

Żeby móc z niego skorzystać, trzeba mieć zdolność kredytową. 

 

Po 10 latach oprocentowanie wraca do normy rynkowej, natomiast przy 2-procentowym kredycie klient spłaci w tym czasie więcej pożyczonego kapitału. 

Pierwsze banki uruchamiają ofertę

W programie weźmie udział siedem banków, ale ich oferty nie ruszą jednocześnie. Jako pierwsze włączą się te z udziałem Skarbu Państwa.

 

- Czasu na przygotowanie się, jeśli chodzi o całą organizację, logistykę było trochę mało, dlatego nie wszystkie banki będą gotowe na dzień 1 lipca - zaznaczył Tadeusz Białek, prezes Związku Banków Polskich.

ap/ac / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie