Japonia: Wśród przymusowo sterylizowanych osób były dzieci

Świat
Japonia: Wśród przymusowo sterylizowanych osób były dzieci
Pixabay/mailtotobi/zdj. ilustracyjne

Rządowy raport ujawnił, że dzieci w wieku dziewięciu lat były wśród osób, które zostały przymusowo wysterylizowane na mocy prawa eugenicznego w Japonii. Została ono uchylone w latach 90.

Przedstawiony w tym tygodniu parlamentowi raport szczegółowo opisuje, w jaki sposób w latach 1948-1996 około 16 500 osób w Japonii zostało poddanych operacji bez ich zgody. Wszystko na mocy prawa, które miało na celu "zapobieganie narodzinom potomków niskiej jakości oraz ochronę życia i zdrowia matki" - pisze "Guardian".

 

Większość ofiar stanowiły kobiety. Wśród osób poddanych operacji była także dwójka dziewięciolatków - chłopiec i dziewczynka.

Japonia. Ofiary przymusowych sterylizacji walczą o odszkodowania

Ofiary programu sterylizacji w Japonii od dziesięcioleci domagają się odszkodowań finansowych i uznania cierpienia fizycznego i psychicznego, którego doświadczyły. Zwracają uwagę na złe traktowanie przez państwo osób z niepełnosprawnościami i przewlekle chorych w okresie po drugiej wojnie światowej - podkreśla dziennik.

 

ZOBACZ: Japonia: Nietypowy festiwal w Japonii. Zbierają pieniądze na walkę z HIV

 

W 2019 r. parlamentarzyści uchwalili przepisy oferujące każdej ofierze odszkodowanie w wysokości 3,2 mln jenów (ok. 90 000 zł). Działacze podkreślają, że kwota nie odzwierciedla cierpienia ofiar. Według doniesień medialnych do tej pory 1049 osób otrzymało tę kwotę.

 

Programy przymusowych sterylizacji pojawiły się na początku XX wieku. Były zwykle częścią tzw. eugeniki negatywnej, miały zapobiec rozmnażaniu osób o niepożądanych cechach. Pierwszym krajem, który wprowadził przymusową sterylizację w ramach polityki eugenicznej, były Stany Zjednoczone

 

an/ sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie