Polska - Niemcy 1:0. Zwycięstwo Polaków i pożegnanie Błaszczykowskiego

PAP/Leszek Szymański
Jakub Kiwior strzelcem pierwszej bramki

Wynikiem 1:0 zakończyło się spotkanie Polska - Niemcy. Mecz rozgrywany na PGE Narodowym w Warszawie był pożegnalnym występem w kadrze Jakuba Błaszczykowskiego.

Polska po trudnym meczu pokonała Niemcy 1:0 na Stadionie Narodowym w Warszawie. Prowadzona przez selekcjonera Fernando Santosa reprezentacja Polski rozpoczęła spotkanie w niemal podstawowym składzie.

Pomimo towarzyskiego charakteru na murawę wybiegli m.in. Wojciech Szczęsny, Piotr Zieliński i Robert Lewandowski. Mecz był jednocześnie także pożegnaniem w kadrze Jakuba Błaszczykowskiego.

W 31. minucie po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Jakub Kiwior urwał się obrońcy i strzałem głową po koźle pokonał bramkarza reprezentacji Niemiec, wyprowadzając Polaków na prowadzenie. W drugiej połowie Niemcy mocno naciskali, ale nie zdołali wyrównać i spotkanie zakończyło się naszą wygraną.

Pożegnanie Jakuba Błaszczykowskiego. Zszedł w 16 minucie

W 16. minucie boisko opuścił Jakub Błaszczykowski, który tym występem pożegnał się z kadrą. Po zakończeniu występu na twarzy zawodnika pojawiło się wielkie wzruszenie, pociekły też łzy.

37-letni piłkarz wystąpił w meczu reprezentacji po raz 109. Doświadczony pomocnik pierwszy raz z orzełkiem na piersi wystąpił w meczu towarzyskim z Arabią Saudyjską, w 2006 roku, kiedy to zagrał 45 minut.

ZOBACZ: Andrzej Duda odznaczył Jakuba Błaszczykowskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski

Przez lata kariery reprezentacyjnej zdobył łącznie 21 bramek i zanotował 21 asyst. Łącznie na boisku, w biało-czerwonych barwach, spędził w 108 meczach 7687 minut.

Przed pożegnaniem, ostatnim występem Błaszczykowskiego w meczu o punkty była gra w eliminacjach do Mistrzostw Europy w marcu 2019 roku. Zawodnik Wisły Kraków zagrał wówczas 28 minut i zaliczył asystę przy bramce Kamila Glika.

Polska - Niemcy 1:0

Bramki: 31' - Kiwior.

Składy wyjściowe:

Polska: 1-Wojciech Szczęsny - 4-Tomasz Kędziora, 5-Jan Bednarek, 14-Jakub Kiwior, 18-Bartosz Bereszyński - 13-Jakub Kamiński, 17-Damian Szymański, 16-Jakub Błaszczykowski (kapitan), 20-Piotr Zieliński, 10-Sebastian Szymański - 9-Robert Lewandowski.

Niemcy: 1-Marc-Andre ter Stegen - 5-Thilo Kehrer, 26-Malick Thiaw, 2-Antonio Ruediger - 18-Jonas Hofmann, 23-Emre Can, 13-Benjamin Henrichs, 24-Florian Wirtz, 6-Joshua Kimmich (kapitan) - 14-Jamal Musiala, 7-Kai Havertz.

Sędzia: Orel Grinfeeld (Izrael)