Andrzej Duda odznaczył Jakuba Błaszczykowskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski

Polska
Andrzej Duda odznaczył Jakuba Błaszczykowskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski
Polsat News
Prezydent Andrzej Duda odznaczył Jakuba Błaszczykowskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski

Prezydent Andrzej Duda odznaczył w środę, b. kapitana reprezentacji narodowej Jakuba Błaszczykowskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Wielokrotny reprezentant Polski został uhonorowany m.in. za wybitne osiągnięcia sportowe oraz działalność społeczną i charytatywną.

Prezydent Andrzej Duda odznaczył Jakuba Błaszczykowskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Wyróżnienie dla Błaszczykowskiego

- Muszę powiedzieć, że jestem wzruszony, a jednocześnie jest to dla mnie wielka przyjemność i zaszczyt, że mogłem wręczyć panu to wysokie odznaczenie - powiedział prezydent Andrzej Duda do Jakuba Błaszczykowskiego. - Dziękuję za te wszystkie lata w reprezentacji, za bycie jej kapitanem. Za wszystkie piękne, wspaniałe chwile, które przeżyliśmy dzięki panu - powiedział prezydent Duda, podkreślając również działalność charytatywną piłkarza. 

 

- Jest to dla mnie ogromne wyróżnienie, honor i zaszczyt, tak samo jak to, że mogłem reprezentować Polskę na arenie międzynarodowej - powiedział piłkarz po odebraniu odznaczenia. Błaszczykowski podkreślił, że to nie jest tylko jego zasługa, ale także trenerów i wszystkich, którzy przyczynili się do jego piłkarskiego rozwoju. 

 

WIDEO: Andrzej Duda odznaczył Jakuba Błaszczykowskiego

 

 

Wręczywszy Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, prezydent podziękował Błaszczykowskiemu jako krakowianin za reprezentowanie miasta i pomoc Wiśle Kraków, kiedy tego najbardziej potrzebowała.

 

W 2020 roku Jakub Błaszczykowski wykupił akcje krakowskiego klubu i stał się jego współwłaścicielem. Funkcję prezesa objął jego brat Dawid. Jakub podpisał kontrakt z Wisłą, na mocy którego zarabia 500 zł miesięcznie, które przekazuje na bilety dla dzieci.

 

Jakub Błaszczykowski grając wcześniej za granicą udzielał krakowskiemu klubowi bezprocentowych pożyczek.

 

To nie jest pierwsze odznaczenie byłego reprezentanta Polski. Otrzymał wcześniej order uśmiechu i medal brata alberta, który otrzymał w 2017 roku za działalność charytatywną w ramach utworzonej przez siebie Fundacji "Ludzki Gest" w Opolu.

Osiągnięcia Błaszczykowskiego

Jakub Błaszczykowski występował w Wiśle Kraków, Borussii Dortmund, Fiorentinie i VfL Wolfsburg. Jest mistrzem Polski z Białą Gwiazdą (2005) i dwukrotnym mistrzem Niemiec z BVB (2011, 2012). Reprezentował Polskę na Euro 2012 i 2016 oraz MŚ 2018. Na tym pierwszym turnieju był kapitanem Biało-Czerwonych.

 

Błaszczykowski to jeden z najlepszych polskich zawodników w XXI wieku. W reprezentacji narodowej wystąpił 108 razy i strzelił 21 goli. Wystąpił na Euro 2012 i 2016 oraz w mistrzostwach świata 2018.

 

Grał w Wiśle Kraków (mistrzostwo Polski w 2005 roku), Borussii Dortmund (dwukrotnie mistrzostwo Niemiec), Fiorentinie i VfL Wolfsburg. Obecnie znów występuje w ekipie "Białej Gwiazdy".W 2013 roku wystąpił z Borussią Dortmund w finale Ligi Mistrzów, przegranym w Londynie 1:2 z Bayernem Monachium. Od stycznia 2019 roku jest jednym ze współwłaścicieli Wisły Kraków.

Odznaczony Lewandowski

W marcu Andrzej Duda wręczył Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski Robertowi Lewandowskiemu. Kapitan drużyny narodowej i piłkarz Bayernu Monachium został doceniony za wybitne osiągnięcia sportowe i promowanie Polski na arenie międzynarodowej.

- Czytałem o panu ostatnio sporo i powiedział pan, że nie liczy wywalczonych trofeów, bo w momencie ich zdobycia myśli pan już o następnych. Są jeszcze trzy odznaczenia w naszym kraju wyższe od tego, które pan otrzymał dzisiaj. Jestem przekonany, że zdobędzie pan kolejne, bo cały czas jest pan na fali wznoszącej - powiedział Andrzej Duda. 

 

Prezydent chwalił kapitana reprezentacji Polski i napastnika Bayernu Monachium za systematyczną i wytrwałą pracę, którą dodał do wielkiego talentu. - To nie była kariera jednego błysku - ocenił Andrzej Duda.

 

- Śmiało można powiedzieć nasz bohater narodowy w sportowym tego słowa znaczeniu, ale w pewnym sensie nie tylko - dodał.

aml / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie