Nietoperze wypadają spod dachów. Specjaliści ostrzegają

Polska
Nietoperze wypadają spod dachów. Specjaliści ostrzegają
Facebook/Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody "Salamandra"

Upały dają się we znaki nie tylko ludziom. Nietoperze także czują dyskomfort z ich powodu. Co roku na skutek wysokich temperatur pojawia się dużo zgłoszeń o małych nietoperzach, które wypadają z gniazd. Towarzystwo Ochrony Przyrody radzi, co robić w takich przypadkach.

Nietoperze żyją wśród nas. Są pożytecznymi stworzeniami, bo polują na komary, muchy i inne owady. Ssaki te mieszkają w szczelinach budynków lub innych zakamarkach.

 

Samice nietoperza tworzą kolonie. Zazwyczaj w czerwcu na świat przychodzi potomstwo (w liczbie jednego lub dwóch). Noworodki są w zupełności zależne od matek.

 

"Nietoperze w okresie rozrodu lubią miejsca ciepłe i na gorących strychach młode szybciej rosną, jednak ta ciepłolubność ma swoje granice. Gdy słońce porządnie przygrzeje, niektóre schronienia nietoperzy w budynkach zamieniają się dosłownie w piekarniki. Dzieje się tak coraz częściej, z uwagi na rosnące temperatury i częstsze niż dawniej blaszane pokrycia dachów" - zauważyło Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody "Salamandra".

 

Wyjaśniono, że wówczas jedynym ratunkiem dla nietoperzy jest opuszczenie zbyt nagrzanego miejsca.

 

"Zwierzęta albo wciskają się głębiej w różne szczeliny konstrukcji, albo wychodzą na zewnątrz. W tym drugim wypadku małym, jeszcze nieporadnym oseskom zdarza się, że spadną na ziemię. Ponieważ nie umieją jeszcze latać, muszą albo wspiąć się po ścianie z powrotem do kolonii, albo głośno piszczeć, aby usłyszała je mama i zabrała" - dodano na Facebooku towarzystwa.

 

 

W razie kłopotów z małym nietoperzem można skonsultować się ze specjalistą 

Przekazano, że rozwiązaniem nie jest dostarczenie młodego nietoperza do ośrodka rehabilitacji zwierząt. "Nawet najbardziej doświadczony i zaangażowany ludzki opiekun nie jest w stanie tak dobrze zająć się zwierzęcym dzieckiem i nauczyć go nietoperzowego życia tak, jak zrobi to jego mama" - dodano.

 

Towarzystwo Ochrony Przyrody "Salamandra" poradziło, aby małego nietoperza albo zanieść z powrotem do gniazda albo umożliwić jego mamie odnalezienie go.

 

W tym celu należy odnaleźć otwór lub szczelinę i podsadzić małego nietoperza, aby mógł sam się wdrapać. Gdy gniazdo nietoperzy jest zbyt wysoko, można użyć długiego kija.

 

ZOBACZ: Anglia: 18-latek zawodowo odstrasza mewy. W stroju orła broni klientów przed ptakami

   

"Jeśli otwór jest w takim miejscu, że najdłuższą wędką do niego nie sięgniemy, albo nie udało się nam go znaleźć, wówczas musimy pomóc mu bezpiecznie przywołać na pomoc matkę. Jeśli jest dzień, nietoperzowa mama zacznie latać i szukać zagubionej pociechy zwykle dopiero o zmroku" - poinformowało towarzystwo.

 

Dodano, że wtedy należy zapewnić małemu nietoperzowi ciepło, aby się nie wyziębił.


"Około 10 minut po zachodzie słońca nalewamy do butelki ciepłą wodę. Owijamy ją ściereczką/papierem, który mocujemy gumkami. W pobliżu miejsca znalezienia nietoperza stawiamy na krześle miskę, w misce opatuloną ciepłą butelkę (powinna stać stabilnie i znacznie wystawać ponad brzeg miski), a na niej wieszamy oseska" - przekazano w mediach społecznościowych.

 

Jak wyjaśniono, po niedługim czasie mama nietoperza uda się na poszukiwania dziecka i odbierze swoją zgubę

 

W razie problemów należy skonsultować się ze specjalistą Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra".

mbl/kg / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie