Nie żyje Barbara Borys-Damięcka. Senator miała 85 lat

Polska
Nie żyje Barbara Borys-Damięcka. Senator miała 85 lat
Małgorzata Kidawa-Błońska/Twitter

W piątek zmarła Barbara Borys-Damięcka, reżyser teatralna i telewizyjna, od 2007 roku senator RP - poinformował Borys Budka, szef klubu parlamentarnego KO.

"Postać nietuzinkowa, oddana kulturze i drugiemu człowiekowi" - napisał polityk.

 

 

"Wybitna reżyserka, niestrudzona senatorka. Opoka demokratycznego Senatu tej kadencji. Żegnaj, Basiu" - czytamy we wpisie senatora Marcina Bosackiego, przewodniczącego klubu senackiego KO.

 

 

"Bardzo smutna wiadomość. Odeszła nasza dobra koleżanka, Barbara Borys-Damięcka, reżyserka teatralna i filmowa. Senatorka od 2007 r. Jeszcze tak niedawno widziałyśmy się w teatrze… Basiu, nie mogę uwierzyć. Będziemy pamiętać" - napisała partyjna koleżanka Małgorzata Kidawa-Błońska.

 

Kim była Barbara Borys-Damięcka?

Barbara Borys-Damięcka urodziła się 2 listopada 1937 r. w Warszawie.

 

W Senacie zasiadała od 2007 roku. W VII kadencji była zastępczynią przewodniczącego Komisji Kultury i Środków Przekazu. W VIII kadencji była zastępczynią przewodniczącego Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą.

 

ZOBACZ: Nie żyje Tina Turner. Miała 83 lata

 

W obecnej kadencji była członkiem Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich. Do wyższej Izby Parlamentu startowała z list KO z okręgu wyborczego w Warszawie. Otrzymała 157 359 głosów.

 

W rozmowie z Interią pod koniec maja Borys-Damięcka deklarowała chęć ponownego startu w jesiennych wyborach parlamentarnych.  - Tak, będę startować. Z tego samego okręgu. Z poparciem Koalicji Obywatelskiej - powiedziała.

 

Barbara Borys-Damięcka - reżyserka teatralna i telewizyjna

Borys-Damięcka w 1958 roku to absolwentka Wydziale Organizacji Produkcji i Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi.

 

Od 1958 przez prawie 40 lat pracowała w Telewizji Polskiej jako: asystentka reżysera, reżyser, dyrektor Działu Realizacji Telewizyjnej, wiceprezes TVP, szef Zespołu TVP oraz doradca Zarządu TVP.

 

ZOBACZ: Kacper Tekieli nie żyje. Justyna Kowalczyk pożegnała męża: Był najcudowniejszy

 

W latach 1997-2008 była dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Syrena w Warszawie.

 

Senator była pomysłodawczynią uruchomienia Telewizji Polonia.  

pgo
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie