Woj. świętokrzyskie. Niezwykłe odkrycia z okresu neolitu. Mogą mieć 7,5 tysiąca lat

Polska
Woj. świętokrzyskie. Niezwykłe odkrycia z okresu neolitu. Mogą mieć 7,5 tysiąca lat
GDDKiA Kielce
Znaleziska mogą mieć nawet 7,5 tysiąca lat

Fragmenty ceramiki i szkła wulkanicznego mogące mieć nawet 7,5 tysiąca lat - takiego odkrycia dokonano na terenie budowy obwodnicy Opatowa (woj. świętokrzyskie). To nie pierwsze tego typu znalezisko w tym miejscu.

O znaleziskach poinformował kielecki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

 

Zlecił on badania archeologiczne przy budowie obwodnicy Opatowa. W wyznaczonych miejscach odkryto przedmioty lub ich fragmenty z okresu neolitu, epoki brązu i wczesnego średniowiecza.

 

Jakie? To m.in. mała gliniana główka znaleziona w ziemiance. Jak czytamy na portalu echodnia.eu, może to być część naczynia ceramicznego używanego około 700 lat przed naszą erą.

Mają nawet 7,5 tysiąca lat

Na specjalnie wyznaczonych stanowiskach odkryto również m.in. fragmenty innych naczyń oraz kawałek obsydianu, czyli szkła wulkanicznego, który po odpowiednim osadzeniu mógł być elementem neolitycznego narzędzia. Ze wstępnych analiz wynika, że znaleziska mogą pochodzić z okresu kultury ceramiki wstęgowej rytej, czyli sprzed nawet 7,5 tysięcy lat.

 

 

Inne znaleziska pochodzą prawdopodobnie z początków naszej ery, czyli z okresu wpływów rzymskich.

Kolejne takie odkrycie

Na wcześniejszym etapie prac archeologicznych odkryto także m.in. kościany grzebień najprawdopodobniej wykonany i używany we wczesnym średniowieczu.

 

ZOBACZ: Niezwykłe odkrycie na plaży. Trafiła na trzonowiec mastodonta

 

W drugiej połowie roku badacze zajmą się konserwacją znalezisk i opracowaniem dokumentacji archeologicznej. Wtedy też - w ciągu kilku miesięcy - określą wiek i pochodzenie przedmiotów oraz właściwy kontekst historyczno-kulturowy.

 

Następnie zabytki trafią do muzeów m.in. w Sandomierzu.

 

Budowa 12-kilometrowej obwodnicy Opatowa w ciągu DK9 i S74 trwa od marca br. Kontynuowane są m.in. prace przy posadowieniu obiektów mostowych i budowa dróg technologicznych w śladzie dróg dojazdowych. Obwodnica ma być przejezdna na początku 2025 roku.

ac/ sgo/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie