Rosja. Nikołaj Patruszew: Ukraina była gotowa do podpisania pokoju z Rosją. Przeszkodziła presja USA

Świat
Rosja. Nikołaj Patruszew: Ukraina była gotowa do podpisania pokoju z Rosją. Przeszkodziła presja USA
AP Photo/Alexander Zemlianichenko
Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Rosji Nikołaj Patruszew

Ukraińskie kierownictwo było gotowe do uregulowania konfliktu z Rosją, ale poddało się pod naciskiem USA - powiedział w czwartek sekretarz Rady Bezpieczeństwa Rosji Nikołaj Patruszew, cytowany przez rosyjską propagandową agencję TASS.

- Pierwsze rosyjsko-ukraińskie negocjacje po rozpoczęciu przez Rosję 'specjalnej operacji wojskowej' na Ukrainie odbyły się na Białorusi na początku marca 2022 roku, ale rozmowy nie przyniosły wymiernych rezultatów - powiedział Patruszew.

 

Później odniósł się do negocjacji między delegacjami Rosji i Ukrainy, które odbyły się w Turcji w marcu ubiegłego roku. - Gdyby nie nacisk USA na tych, których zainstalowali na czele Ukrainy, ta sytuacja nie miałaby miejsca. Nawet sami przywódcy ukraińscy byli gotowi do podpisania traktatu pokojowego i złożyli Rosji pisemne propozycje, abyśmy je w zasadzie zatwierdzili - stwierdził.

 

Według relacji Patruszewa, Ukraińcy mieli rano przedstawić stronie rosyjskiej swoje propozycje. "A wieczorem powiedzieli: nie, rezygnujemy z nich" - powiedział.

 

Zdaniem sekretarz Rady Bezpieczeństwa Rosji Amerykanie mieli przekazać Ukraińcom, że nie można negocjować z Federacją Rosyjską.

Rozmowy ukraińsko-rosyjskie

Pierwsze rosyjsko-ukraińskie negocjacje - od momentu napaści na Ukrainę - odbyły się na Białorusi na początku marca 2022 roku. Rozmowy nie przyniosły jednak żadnych rezultatów. 

 

Nowa runda negocjacji odbyła się w Stambule 29 marca 2022 r.

 

ZOBACZ: Wizyta Zełenskiego w USA. Dmitrij Pieskow: Nie widzimy szans na rozmowy pokojowe z Ukrainą

 

Rosja dokonała inwazji na Ukrainę 24 lutego 2022 roku. Mimo przewidywań, wedle których Kijów miał upaść po kilku dniach, po niemal 1,5 roku Ukraińcy, wspierani pomocą finansową, polityczną i militarną z Zachodu cały czas stawiają czoła agresorowi.

 

W tym momencie nie trwają żadne rozmowy zbliżające Moskwę i Kijów do zawarcia porozumienia. 

ap/ sgo/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie