Boże Ciało 2023. Procesje w Warszawie 8 czerwca. Utrudnienia w ruchu i decyzja w sprawie postu

Polska
Boże Ciało 2023. Procesje w Warszawie 8 czerwca. Utrudnienia w ruchu i decyzja w sprawie postu
Polsat News
W czwartek ulicami Warszawy przejdzie Centralna procesja Bożego Ciała.

W czwartek, kiedy katolicy obchodzą uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, ulicami Warszawy przejdą procesje. Spowoduje to utrudnienia w ruchu i zmiany w komunikacji miejskiej. Kard. Kazimierz Nycz udzielił wszystkim osobom przebywającym w granicach Archidiecezji Warszawskiej dyspensy od zachowania postu w piątek. 

O godz. 10 w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście mszy świętej będzie przewodniczyć kard. Kazimierz Nycz. Bezpośrednio po niej ulicami Warszawy przejdzie Centralna procesja Bożego Ciała.

 

Trasa procesji będzie przebiegała ul. Świętojańską, placem Zamkowym, ul. Krakowskie Przedmieście, ul. Królewską na Pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

 

Kard. Kazimierz Nycz udzielił wszystkim osobom przebywającym w granicach Archidiecezji Warszawskiej dyspensy od zachowania postu w piątek. Podobną decyzję podjął Arcybiskup Stanisław Gądecki na terenie Archidiecezji Poznańskiej. 

 

Decyzję o udzieleniu dyspensy dla każdej diecezji podejmuje jej ordynariusz.

 

ZOBACZ: Prymas w Boże Ciało: Dziękujemy za tych na pierwszej linii frontu w czasie pandemii

 

Z kolei w drugiej stołecznej diecezji - warszawsko-praskiej procesja wyruszy z parafii katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana, a zakończy w parafii konkatedralnej na Kamionku. Mszy będzie przewodniczył biskup Romuald Kamiński.

 

Po mszy procesja przejdzie ulicami: Sierakowskiego, Okrzei, Jagielońską, Marcinkowskiego, Targową, Zamoyskiego i Grochowską.

Zmiany w komunikacji miejskiej

Na trasach procesji należy spodziewać się utrudnień w ruchu przez kilka godzin. Istotnie zmieni się też rozkład komunikacji miejskiej w Warszawie i aglomeracji stołecznej, m.in. w związku z procesjami.

 

Dodatkowo Warszawski Transport Publiczny wprowadzi inne zmiany. Linie dzienne (w tym linie lokalne typu L-x) będą w Boże Ciało kursować wg świątecznych rozkładów jazdy. Linie nocne (w noc 8/9.06) – wg niedzielnego rozkładu jazdy.

 

Na ulice nie wyjadą autobusy linii "126" oraz "N58" (w noc 8/9.06) a "735" pominie przystanek "Kupiecka". Rozkład specjalny będzie obowiązywał na liniach "193" i "263".

red/ sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie