Boże Ciało. Gdzie będą procesje? Utrudnienia w ruchu

Polska
Boże Ciało. Gdzie będą procesje? Utrudnienia w ruchu
Archidiecezja Krakowska/Flickr/Public Domain Mark 1.0
Boże Ciało. Procesje w wielu miastach.

W Boże Ciało, które w tym roku wypada 16 czerwca, ulicami wielu polskich miast przejdą tradycyjne procesje. Mieszkańcy mogą spodziewać się w czwartek utrudnień w ruchu, a także zmian w kursowaniu komunikacji miejskiej.

Warszawa. Centralna procesja Bożego Ciała

Centralna procesja wyruszy spod katedry św. Jana Chrzciciela przy ul. Świętojańskiej po zakończeniu mszy o godz. 10 i przejdzie przez pl. Zamkowy, a następnie ulicami Krakowskie Przedmieście i Królewską na pl. Piłsudskiego.

 

Drugi modlitewny przemarsz odbędzie się w godz. 15.30-17.30 w parafii Najświętszego Zbawiciela przy pl. Zbawiciela. Jego trasa będzie prowadziła ulicami: pl. Zbawiciela – al. Wyzwolenia – Służewską – Koszykową – Al. Ujazdowskie – pl. Trzech Krzyży (do kościoła św. Aleksandra).

 

Trzecia procesja przejdzie w godz. 16.50-17.20 w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus przy ul. Tamka. Jej trasa będzie wiodła ulicami: Tamka – Elektryczną – Zajęczą – Topiel – Tamka.

 

Procesje przejdą też licznie w innych dzielnicach miasta.

Uroczystości z okazji Bożego Ciała  w Białymstoku

Ogólnomiejskie uroczystości rozpoczną się o godz. 10 mszą św. przed archikatedrą białostocką. Po niej procesja przejdzie Rynkiem Kościuszki i ulicą Lipową do kościoła św. Rocha. Oznacza to, że już pół godziny przed rozpoczęciem uroczystości do godz. 14 zamknięty będzie dla samochodów ruch na pobliskich ulicach: Kościelnej, Kilińskiego i Legionowej oraz na Placu Jana Pawła II.

 

ZOBACZ: Warszawa. Kilkutysięczna procesja różańcowa przeszła ulicami stolicy. Wierni nieśli relikwie

 

Jak poinformował magistrat, ruch będzie też ograniczany na czas przejścia procesji z ramach ogólnomiejskich uroczystości również m.in. na skrzyżowaniu Rynku Kościuszki i ulicy Sienkiewicza, skrzyżowaniu ulic Malmeda i Liniarskiego z ulicą Nowy Świat, oraz Lipowej z ulicami Częstochowską i Grochową oraz na Placu Niepodległości im. Dmowskiego.

 

Utrudnień kierowcy mogą spodziewać się także poza centrum miasta, choć tam jedynie na czas przejścia procesji. 

 

Również w kilku innych miejskich parafiach obchody czasowo utrudnią ruch na osiedlowych ulicach, zwykle potrwają od półtorej do trzech godzin.

Boże Ciało w Gorzowie i Zielonej Górze

W Gorzowie procesja wyruszy z katedry po mszy o godz. 10.00. Przejdzie ulicami: Chrobrego, Jagiełły, Warszawską, Sikorskiego.

 

W Zielonej Górze procesja wyruszy z kościoła Najświętszego Zbawiciela po mszy o godz. 9.30, przechodząc ulicami: Ułańską, Bohaterów Westerplatte, plac Powstańców Wielkopolskich, Mickiewicza.

 

Podczas procesji okresowo będzie wstrzymywanych ruch na ulicach.

Wrocław. Procesja w ścisłym centrum miasta

Procesja wyruszy z wrocławskiej archikatedry św. Jana Chrzciciela po mszy o godz. 9 i przejdzie przez ul. Katedralną, wyspę Piasek, pl. Nowy Targ, ul. św. Katarzyny, ul. Wita Stwosza i Rynek.

 

ZOBACZ: Procesja powitalna nowego proboszcza. Wiernych witał z porsche ciągniętego przez dzieci

Olsztyn. Którymi ulicami przejdzie procesja? 

Procesja przejdzie o godz. 10.45 z bazyliki świętego Jakuba na Starym Mieście do kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ulicy Kopernika. Na czas przejścia procesji ulice Staszica, Staromiejska, 11 listopada, Plac Jana Pawła II, Piłsudskiego i Kopernika będą zamknięte dla samochodów.

 

Wcześniej do procesji centralnej dołączą też inne okoliczne parafie.

W Szczecinie główna procesja i 27 mniejszych

Główna procesja rozpocznie się o godz. 10.00 i potrwa około dwóch godzin. Trasa procesji wyznaczona jest ulicami: Bogurodzicy – św. Wojciecha – pl. Zwycięstwa – Wyszyńskiego – Sołtysia – Grodzka – plac katedralny przy Katedrze św. Jakuba. 

 

Ulicami Szczecina przejdzie też dwadzieścia siedem procesji diecezjalnych. 

 

ZOBACZ: Rozpoczęły się obchody Bożego Narodzenia. Procesja mimo pandemii

Procesje Bożego Ciała w Rzeszowie i w okolicznych miastach

Procesja wyruszy z Placu Farnego przed kościołem św. Wojciecha i Stanisława, gdzie o godz. 9 rozpocznie się msza. Wierni przejdą ulicami: 3 Maja, Zamkową, Lisa-Kuli, Cieplińskiego i Sokoła.

 

Tradycyjnymi trasami przejdą także procesje m.in. w Krośnie, Sanoku, Przemyślu, Jarosławiu, Tarnobrzegu i Stalowej Woli.

mst/pgo / PAP / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie