Pomorskie. KAS udaremniła przemyt spreparowanych niedźwiedzi czarnych

Polska
Pomorskie. KAS udaremniła przemyt spreparowanych niedźwiedzi czarnych
pomorskie.kas.gov.pl
KAS udaremniła przemyt spreparowanych niedźwiedzi czarnych

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z oddziału w Gdyni udaremnili przemyt dwóch spreparowanych niedźwiedzi czarnych. Zwierzęta objęte przepisami Konwencji Waszyngtońskiej, przypłynęły do Polski z USA. Właścicielowi nietypowej przesyłki grozi kara więzienia.

W ubiegłym tygodniu funkcjonariusze skontrolowali przesyłkę nadaną ze Stanów Zjednoczonych. Wśród zgłoszonych do odprawy celnej towarów znalazły się przedmioty deklarowane jako trofea myśliwskie.

Gatunek zagrożony wyginięciem

Podczas sprawdzania kontenera okazało się, że w środku znajdują się dwa spreparowane niedźwiedzie czarne. 

 

ZOBACZ: Medyka: Przemytnik przewoził żywe sokoły w bagażach. Ptaki były odurzone i skrępowane

 

- Ten gatunek niedźwiedzia, nazywany również niedźwiedziem amerykańskim lub baribalem, jest zagrożony wyginięciem i objęty przepisami Konwencji Waszyngtońskiej CITES - poinformował rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku st. asp. Sebastian Pakalski.

 

 

Właściciel towaru nie miał zezwolenia na wywóz tych zwierząt z USA, więc zostały one zatrzymane jako dowód w sprawie karnej.

 

Nielegalny przewóz i handel okazami gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem, za które grozi wysoka kara grzywny, kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat oraz utrata okazu.

 

ZOBACZ: Nowy Sącz: Niedźwiedź na ulicach. Władze miasta apelują o ostrożność

 

- KAS już od wielu lat prowadzi różne akcje edukacyjne i informacyjne o zasadach i celach CITES, w tym informuje podróżnych o konieczności posiadania odpowiednich dokumentów na przewóz przez granicę zwierząt oraz roślin zagrożonych wyginięciem, a także wykonanych z nich przedmiotów - przypomniał st. asp. Sebastian Pakalski.

dk/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie