Szef Rządowego Centrum Bezpieczeństwa podał się do dymisji

Polska
Szef Rządowego Centrum Bezpieczeństwa podał się do dymisji
media.terytorialsi.wp.mil.pl/
Płk Konrad Korpowski

Płk Konrad Karpowski pełniący dotychczas funkcję dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, podał się do dymisji. Informację w rozmowie z dziennikarzami Interii potwierdził rzecznik RCB.

- Decyzja nie została przyjęta - podkreślił Damian Duda.

 

Karpowski był szefem Rządowego Centrum Bezpieczeństwa od 2020 roku. Wcześniej pełnił funkcje wojskowe. Był weteranem II wojny w Zatoce Perskiej. Uczestniczył także w trzech misjach w Iraku i dwóch w Afganistanie.

 

ZOBACZ: Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Mateusz Morawiecki zdecydował

 

Do 2017 roku szefował zespołowi szkolenia w Biurze ds. Utworzenia OT, następnie szef szkolenia w Dowództwie WOT.

Czym jest RCB?

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa to jednostka państwowa podlegająca bezpośrednio pod premiera.

 

"Koordynuje proces zapobiegania kryzysom, a w razie ich wystąpienia koordynuje proces minimalizacji ich skutków. Dokonuje oceny ryzyka zagrożeń dla bezpieczeństwa państwa - ujednolica postrzeganie zagrożeń przez poszczególne resorty, a tym samym podwyższa stopień zdolności radzenia sobie z trudnymi sytuacjami przez właściwe służby i organy administracji publicznej" - czytamy w oficjalnym rządowym komunikacie.

 

RCB znamy między innymi z wiadomości SMS'owych, które informują mieszkańców m.in. o zagrożeniach wynikających z nagłych zmian pogody czy też innych sytuacjach niebezpiecznych.

Jednostka do likwidacji

Według informacji uzyskanych przez "Rzeczpospolitej" politycy partii rządzącej nie są zadowoleni z funkcjonowania RCB i prawdopodobnie zdecydują się na likwidację jednostki.

 

Jej dotychczasowe funkcje przejęłyby organy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Treści komunikatów wysyłanych do obywateli miałby ustalać sam szef resortu.

 

 

mjo/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie