USA. NASA publikuje zdjęcia wysychającego jeziora. Poziom najniższy w historii

Świat
USA. NASA publikuje zdjęcia wysychającego jeziora. Poziom najniższy w historii
NASA
NASA pokazało różnice poziomu wody w jeziorze Mead na przestrzeni 22 lat

Poziom wody w sztucznym Jeziorze Mead w USA w stanie Nevadzie 18 lipca był najniższy w historii - alarmuje NASA. Zbiornik przylega do tamy Hoovera i zaopatruje w wodę mieszkańców aż siedmiu stanów USA.

W lipcu zbiornik na jeziorze Mead był wypełniony w zaledwie 27 proc. - to poziom najniższy w historii, od czasu uruchomienia jeziora w kwietniu 1937 roku, w związku z budową Zapory Hoovera, elektorowi zasilanej właśnie wodą z niego.

 

Mead jest także zbiornikiem retencyjnym zaopatrującym w wodę mieszkańców siedmiu stanów USA. W tym największych miast regionu, jak Las Vegas czy Los Angeles. Wysychające jezioro Mead jest zatem największym tego typu obiektem w całych USA. NASA ocenia, że trend spadkowy utrzymuje się od 22 lat. 

22 lata pełzającej suszy  

Specjaliści oceniają, że fotografie Mead, to dosłowna ilustracja "zmian klimatycznych i długotrwałej suszy, która może być najgorsza na Zachodzie Stanów Zjednoczonych od 12 stuleci". 

 

NASA opublikowała dwa satelitarne zdjęcia, które dzieli odstęp 22 lat. 

 

Poziom wody z lipca 2000 r.Powyższe zostało wykonane 6 lipca 2000 r. Pokazuje obszar jeziora wraz z okolicznymi rzekami. W lewym dolnym roku znajduje się Hoover Dam czyli Zapora Hoovera. Elektrownia woda i główne zabezpieczenie jeziora. 

Zdjęcie poniżej wykonano 3 lipca 2022 r. Pokazuje to samo miejsce z tego samego punktu. Widać znaczące zmiany poziomu wody w jeziorze i okolicznych rzekach. 

 

Poziom wody z lipca 2022 r. NASA
Poziom wody z lipca 2022 r.

 

Stany na zachodzie USA zmagają się z rekordowymi suszami i coraz częstszymi niedoborami wody. Zbiornik na jeziorze Mead leży własnie na teranie tychże stanów, dokładnie na granicy Nevady i Arizona.  

laf/zdr/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie