NASA. Naukowcy zaobserwowali chmury na księżycu Saturna. Pomógł w tym Teleskop Webba

Świat
NASA. Naukowcy zaobserwowali chmury na księżycu Saturna. Pomógł w tym Teleskop Webba
NASA/ESA/CSA/STScI/Webb ERO Production Team
Mozaikowy obraz Mgławicy Tarantula

Na jednym z księżyców Saturna, Tytanie, Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba dostrzegł chmury. - Ich wykrycie jest ekscytujące, ponieważ potwierdza nasze przewidywania o panującej tam atmosferze - powiedział naukowiec z NASA Conor Nixon. Jak dodał, istnieją przypuszczenia, że pod powierzchnią Tytana znajduje się woda.

W listopadzie Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba skierował swoje spojrzenie na największy księżyc Saturna, Tytana. Jest to jedyny księżyc w naszym Układzie Słonecznym, który ma tak gęstą atmosferę. Jest ona cztery razy większa niż ziemska.

 

Składa się ona głównie z azotu i metanu, co nadaje jej pomarańczowy kolor. Mieszanina gazów tworzy gęstą mgłę, która zasłania obraz. Dlatego tak trudno jest zaobserwować coś na powierzchni księżyca.

 

Jednak teleskop Webba obserwuje wszechświat w spektrum podczerwonym, które może ujawnić więcej szczegółów. Na początku listopada urządzenie wykryło jasną chmurę na północnej półkuli Tytana, a wkrótce potem kolejną.

 

Zaobserwowane chmury (ang. clouds) na powierzchni TytanaNASA
Zaobserwowane chmury (ang. clouds) na powierzchni Tytana

 

Jedna z nich znajdowała się nad północnym obszarem polarnym Tytana w pobliżu Kraken Mare, największego znanego płynnego morza metanu na powierzchni księżyca.

 

Dodatkowo ciało niebieskie ma na swojej powierzchni rzeki, jeziora i morza, ale są one zbudowane z płynnego etanu i metanu. Naukowcy uważają jednak, że księżyc Saturna posiada pod powierzchnią duży zbiornik wody w stanie ciekłym.

"Atmosfera Tytana może nam dużo powiedzieć o jego przeszłości"

- Wykrycie chmur jest ekscytujące, ponieważ potwierdza przewidywania modeli komputerowych o klimacie Tytana - stwierdził Conor Nixon, naukowiec planetarny z NASA. - Chmury mają łatwo formować się na półkuli północnej podczas, kiedy powierzchnia jest ogrzewana przez Słońce - dodał.

 

Zespół astronomów badających obserwacje Webb sięgnął po badania kolegów z Obserwatorium W. M. Keck na Hawajach, aby sprawdzić, czy obserwacje uzupełniające mogłyby powiedzieć coś więcej o chmurach na Tytanie.

 

- Obawialiśmy się, że chmury znikną, gdy dwa dni później spojrzeliśmy na Tytana, ale ku naszej uciesze wciąż tam były i tylko nieznacznie zmieniły swój kształt - powiedział Imke de Pater, emerytowany profesor astronomii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley.

 

Eksperci od modelowania atmosfery pomogli zespołowi ustalić, że oba teleskopy uchwyciły obserwacje sezonowych wzorców pogodowych na Tytanie.

 

ZOBACZ: Łazik NASA zmienił Marsa w drugą Ziemię. Ludzie mogą tam oddychać tlenem

 

- Czekaliśmy od lat, aby wykorzystać możliwość Teleskopu Webba do obserwowania w spektrum podczerwieni do badania atmosfery Tytana, w tym jej fascynującej pogody - powiedział Nixon.

 

- Atmosfera Tytana jest niesamowicie interesująca, nie tylko ze względu na chmury metanu i burze, ale także ze względu na to, co może nam powiedzieć o przeszłości i przyszłości tego ciała niebieskiego. Jesteśmy zachwyceni wstępnymi wynikami - dodał.

 

Zespół planuje więcej obserwacji księżyca w czerwcu. Mogą one dostarczyć dodatkowych informacji na temat wody, która znajduje się pod powierzchnią Tytana.

 

mbl/ sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie