IMGW ostrzega. Zagrożenie pożarowe lasu w całym kraju

Polska
IMGW ostrzega. Zagrożenie pożarowe lasu w całym kraju
Pixabay/IMGW/Twitter
W prawie całej Polsce występuje zagrożenie pożarowe lasu

Coraz cieplejsze dni i brak deszczu sprzyjają pożarom lasów. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed ekstremalnym, bardzo wysokim oraz wysokim zagrożeniem w czwartek i piątek w prawie całej Polsce.

W czwartek ekstremalne zagrożenie pożarem lasów będzie występowało w woj. podlaskim, północnej części woj. mazowieckiego, w woj. wielkopolskim, kujawsko-pomorskim oraz łódzkim. 

 

ZOBACZ: Gdańsk: Pożar elektrycznego forda mustanga. Akcja gaśnicza na kilka godzin

 

W piątek z kolei najwyższe zagrożenie będzie w woj. podlaskim, mazowieckim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, łódzkim, wielkopolskim oraz części lubelskiego i dolnośląskiego.

 

W pozostałych częściach kraju zarówno w czwartek, jak i w piątek zagrożenie pożarami lasów będzie wysokie lub bardzo wysoki. 

 

 

Rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski poinformował PAP, że od początku roku odnotowano już 1 tys. 413 pożarów lasów, najwięcej w maju – ponad 1 tys. W analogicznym czasie 2022 roku miało miejsce 3 tys. 690 pożarów w lasach

Apel Straży Pożarnej

Państwowa Straż Pożarna apeluje do wszystkich, by przestrzegać kilku podstawowych zasad, które pomogą zapobiec pożarom lasów: 

 

1. W lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu zabronione jest:rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi, wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych, palenie tytoniu, z wyjątkiem dróg utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi.


2. W parkach narodowych poruszajmy się tylko po wyznaczonych szlakach. Wcześniej jednak należy dowiedzieć się o stopniu zagrożenia pożarowego lasu, jaki obowiązuje w danym dniu i dostosować się do niego - być może ogłoszono zakaz wstępu do lasu.


3. Nie wchodźmy na uprawy leśne i do młodników o wysokości do 3 m.


4. Poruszajmy się pojazdami mechanicznymi i zaprzęgowymi tylko drogami oznakowanymi drogowskazami.

 
5. Zwróć uwagę, czy nie ma zakazu wstępu do lasu.

pgo/ sgo/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie