Koło. Ornitologiczny fenomen w nadleśnictwie. Kolejne trojaczki bielika

Polska
Koło. Ornitologiczny fenomen w nadleśnictwie. Kolejne trojaczki bielika
Facebook/Nadleśnictwo Koło
Trzy młode bieliki

Już po raz drugi Nadleśnictwo Koło może pochwalić się ornitologicznym fenomenem. "Znów mieliśmy przyjemność zaobrączkowania trójki piskląt bielika, naszego największego ptaka szponiastego" - czytamy. Takie przypadki zdarzają się bardzo rzadko, bo stanowią 1-2 proc. lęgów.

Trojaczki mają już ponad miesiąc, to dwa samce i samica. Leśnicy przekazali, że ich skrzydlaci podopieczni są w dobrej kondycji i w okolicach września powinny wzbić się w powietrze. Wszystkie otrzymały już swoje numery. 

 

"Obrączkowanie to jedna z podstawowych i klasycznych metod badawczych stosowanych w ornitologii. Pozwala na zbieranie informacji o długości życia ptaków, śmiertelności i jej przyczynach, trasach wędrówek, miejscach zimowania oraz mechanizmach rozprzestrzeniania się populacji i wzajemnych związkach łączących ptaki zasiedlające często odległe miejsca" - czytamy.

 

Taka obrączka zawiera specjalny kod alfanumeryczny, który pozwoli w przyszłości rozpoznać, skąd ptak dokładnie pochodzi. Jak podkreślają ornitolodzy, to rodzaj "ptasiego dowodu osobistego". 

Polska populacja jedną z najliczniejszych 

Jak zaznaczają leśnicy, polska populacja bielików jest trzecią pod względem liczebności w Europie. Na naszym niebie można obserwować ponad tysiąc par tych ptaków. Na przestrzeni ostatnich stu lat ich populacja wzrosła 25-krotnie, a w ciągu ostatniej dekady dwukrotnie. 

 

 

Najwięcej bielików lata na norweskim niebie. 

 

W Polsce ten gatunek od 40 lat objęty jest ochroną. Leśnicy zlokalizowane nowe gniazdo obejmują ochroną. Później obserwują jego zasiedlenie. 

 

ZOBACZ: Części samolotu na posesji w Radomiu. Doszło do kontaktu w powietrzu dwóch "Orlików"

 

Sezon lęgowy u bielików trwa od stycznia do końca lipca. Później młode opuszczają gniazdo. "W Polsce dorosłe bieliki są ptakami osiadłymi i cały rok spędzają w rewirze lęgowym" - czytamy.

 

Warto zaznaczyć, że wizerunek orła bielika jest nierozerwalnie związany z Polską, nie tylko przez liczną populację, ale też wizerunek tego ptaka w godle oraz na jednym z najstarszych i najwyższych polskich odznaczeń - Orderze Orła Białego - który ustanowił w 1705 roku król August Mocny.

ap/ac/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie