Gigantyczna kara za zabicie osy w Niemczech. Nawet 65 tys. euro

Świat
Gigantyczna kara za zabicie osy w Niemczech. Nawet 65 tys. euro
Pixabay
Za zabicie osy w Niemczech grozi 65 tys. euro kary

Nawet 65 tys. euro może kosztować w Niemczech zabicie osy. Urzędnicy z Federalnej Agencji Środowiska zwracają uwagę, że gatunek znajduje się pod ścisłą ochroną. Krajowe przepisy zabraniają także niszczenia czy przenoszenia gniazd owadów.

Niemieccy ekolodzy przypominają o wysokich grzywnach za zabijanie os. Uśmiercenie owada może skutkować mandatem w wysokości nawet 65 tys. euro (ok 295 tys. zł). Aktywiści zwracają uwagę, że zgodnie z federalną ustawą o ochronie przyrody, osy znajdują się pod ścisłą ochroną.

 

- Jako dzikich zwierząt, nie wolno umyślnie płoszyć, chwytać, ranić ani zabijać os - podkreślają przedstawiciele Związku Ochrony Przyrody w Niemczech (NABU).

 

Niemieckie władze nie ukarały jednak jeszcze nikogo maksymalnym mandatem. Najwyższa zapłacona kara wynosi jak dotąd 10 tys. euro (ok. 45 tys. zł).

Niemcy: Nie wolno własnoręcznie usuwać gniazd os. Trzeba wezwać specjalistę

W Niemczech żyje ok. 600 różnych gatunków os. Tylko osiem z nich może użądlić człowieka, a zagrożenie dla zdrowia stanowią zaledwie dwa gatunki.

 

NABU zwraca uwagę, że nie wolno niszczyć lub przenosić na własną rękę gniazd owadów. W przypadku zagrożenia dla ludzi, na miejsce należy wezwać specjalistę, uprawnionego do usunięcia os.

 

ZOBACZ: Użądliła ją pszczoła, była uczulona na jad. Policjanci uratowali jej życie

 

Federalna Agencja Środowiska BArtSchV przypomina, że osy można przenieść tylko wtedy, jeżeli istnieje w tym ważny interes publiczny. Wyjątkiem jest także wyjątkowa uciążliwość owadów.

 

"Choć w Niemczech można legalnie sprzedawać pułapki na osy, ich używanie do celów prywatnych jest prawnie zabronione" - podkreśla niemiecka redakcja RND. Z urządzeń mogą korzystać wyłącznie lokale takie jak piekarnie czy restauracje.

Osy są niezwykle pożyteczne. W Polsce nie znajdują się pod ochroną

Specjaliści zwracają uwagę, że osy są niezwykle istotne dla środowiska. Owady żyjące w miastach wybijają muchy, które przenoszą groźne dla zdrowia choroby. Osy pomagają także w walce ze szkodnikami oraz zapylają kwiaty i drzewa.

 

W Polsce za zabijanie os nie grozi kara, gdyż nie są one gatunkiem chronionym.

jkm/ac / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie