Erupcja wulkanu w Antarktyce. Pierwszy wybuch od dekady

Technologie ac / polsatnews.pl
Erupcja wulkanu w Antarktyce. Pierwszy wybuch od dekady
Europejska Agencja Kosmiczna/Sentinel-2
Eksplozję wulkanu Big Ben zarejestrowano z satelity

Naukowcy zaobserwowali erupcję lodowego wulkanu Big Ben znajdującego się za kołem podbiegunowym. Pierwszy wybuch od blisko dekady zarejestrowano na zdjęciach satelitarnych. Widać na nich wydostający się na powierzchnię jęzor lawy.

Wulkan Big Ben położony na należącej do Australii wyspie Heard za południowym kołem podbiegunowym wyrzucił w czwartek na powierzchnię magmę. Pomarańczowa lawa wyraźnie odcinająca się na tle pokrytych lodem ścian wulkanu została sfotografowana przez satelitę Sentinel-2 Europejskiej Agencji Kosmicznej.

 

Badacze z Global Volcanism Program amerykańskiego Smithsonian Institution podkreślają, że ostatni wyrzut lawy jest częścią trwającego od 2012 roku "epizodu erupcyjnego".

 

- Ten wulkan wybucha od początku XX w. Kolejne erupcje magmy są w tym przypadku całkowicie naturalne - oceniła dr Teresa Ubide, wulkanolog z Uniwersytetu Queensland.

Niezwykła erupcja za kołem podbiegunowym. Następstwo wybuchu sprzed 11 lat

Big Ben to stratowulkan o średnicy stożka wynoszącej ok. 25 km. Dr Ubide dodaje, że znajduje się na środku płyty tektonicznej, a nie na jej obrzeżach - jak ma to miejsce w przypadku większości wulkanów. Tego typu obiekty nie emitują zazwyczaj zbyt wielu gazów lub popiołu.

 

- Zdaje się, że ostatni strumień lawy to następstwo tego, co dzieje się tam od 2012 roku - dodała wulkanog.

 

ZOBACZ: Wulkaniczny pył spada na trzy kontynenty. Miliony osób dostały ostrzeżenia

 

Badacze wskazują, że materiał wyrzucany przez wulkan pochodzi najprawdopodobniej z górnego płaszcza Ziemi, znajdującego się ok. 45 km pod powierzchnią. Dr Jodi Fox z Uniwersytetu Tasmańskiego oceniła, że Big Ben jest dość niezwykły, ponieważ - w przeciwieństwie do podobnych wulkanów - nie zapada się powoli pod własnym ciężarem.

 

- Na skutek powolnych przepływów magmy, nie dochodzi do potężnych eksplozji - zaznaczyła dr Fox.

Wulkany na Antarktydzie. Blisko 90 proc. jest ukrytych pod lodem

Wulkan Big Ben i wyspa Heard znajdują się na płycie antarktycznej. Na samej Antarktydzie znajduje się ponad 100 wulkanów, w tym około 90 ukrytych pod lodem.

 

Stożek Big Bena - znany jako Mawson Peak - ma wysokości 2745 m. To o 517 więcej niż największy szczyt Australii kontynentalnej czyli Góra Kościuszki w Nowej Południowej Walii.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie