Wulkaniczny pył spada na trzy kontynenty. Miliony osób dostały ostrzeżenia

Świat
Wulkaniczny pył spada na trzy kontynenty. Miliony osób dostały ostrzeżenia
PAP/EPA/Hilda Rios
Wulkan Popocatepetl w Meksyku

Pył, czarny dym i masy rozgrzanej lawy - tego obawiają się mieszkańcy miejscowości położonych w pobliżu wulkanów. W ostatnich dniach magmowe giganty przypomniały o sobie. Wulkaniczne aktywności zaobserwowano na trzech kontynentach - w Europie, Ameryce Południowej oraz w Afryce.

Włoskie media informowały, że ciemny pył z Etny pokrył m.in. samochody, dachy, ulice i chodniki sycylijskich miast. Gruba warstwa, która opadła na płytę lotniska w Katanii sprawiła, że w niedzielę ruch samolotów został zawieszony. Decyzję o ponownym otwarciu portu lotniczego podjęto w poniedziałek. Przez wzmożony ruch pasażerowie musieli liczyć się z opóźnieniami. 

 

Narodowy Instytut Geofizyki i Wulkanologii poinformował, że w okolicach Etny od kilku dni odnotowywano wstrząsy. "Mieszkańcy miast Adrano i Biancavilla zgłosili, że w niedzielę słyszeli głośne wybuchy" - informuje portal USA Today. Pył mógł zostać wyrzucony na wysokość nawet 10 km. 

 

 

Po raz ostatni do poważnej erupcji Etny doszło w 1992 roku. Agencja Reutera przypomina jednak, że niewielkie wybuchy z wyrzutem lawy i pyłu mogą zdarzać się nawet kilka razy w roku. Aktywność tego wulkanu obserwuje się od ponad 2,5 tys. lat, co sprawia, że jest jednym z najstarszych monitorowanych wulkanów. W 2013 roku Etna została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 

Meksyk: Alarm dla milionów mieszkańców

W Meksyku po latach obudził się wulkan Popocatepetl - lezący około 80 km od Meksyku i 55 km od miasta Puebla. Pył wulkaniczny spadł na kilkanaście okolicznych gmin. CNN informuje, że w promieniu 100 km od wulkanu mieszka ponad 25 mln osób. 

 

Służby wprowadziły żółty stan alarmowy. 

 

 

Władze zamknęły szkoły w okolicznych gminach, a miliony mieszkańców otrzymały alerty o możliwej ewakuacji. Służby poinstruowały mieszkańców, aby nie podróżować w promieniu około 12 km od wulkanu. Odradza się również aktywności na świeżym powietrzu. W poniedziałek gubernator stołecznego okręgu zdecydował o zamknięciu lotniska w Meksyku. 

 

Największa aktywność tego wulkanu przypadła na lata 2000-2003. 

Afryka: Trwa erupcja wulkanu Nyamulagira 

Lawa wypłynęła z najbardziej aktywnego afrykańskiego wulkanu - Nyamulagira położonego w Demokratycznej Republice Konga. Erupcja zaczęła się 14 marca. Do tej pory wyrzuty lawy były widoczne m.in. 7 i 12 maja. Nadal wydobywa się z niego gęsty dym. 

 

 

Służby informują o dużych ilościach dwutlenku siarki, który wydostają się z krateru. Okoliczni mieszkańcy proszeni są o dokładne mycie warzyw i owoców przed spożyciem. Nie ma informacji o planowanej ewakuacji ani możliwych obostrzeniach. 

 

Po raz ostatni wulkan wyrzucił duże ilości magmy w 2019 roku. 

dsk/ml / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie