Biden skomentował rozmieszczenie broni jądrowej na Białorusi. Jest reakcja rosyjskiej ambasady w USA

Świat
Biden skomentował rozmieszczenie broni jądrowej na Białorusi. Jest reakcja rosyjskiej ambasady w USA
PAP/EPA/Samuel Corum / POOL
Joe Biden

Prezydent Joe Biden potępił rozmieszczenie rosyjskiej taktycznej broni jądrowej na Białorusi. Ambasada Rosji w USA uznała tę krytykę za hipokryzję. "Od dziesięcioleci Stany Zjednoczone Ameryki utrzymują duży arsenał broni jądrowej w Europie" - napisano w oświadczeniu.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden przekazał, co sądzi o rozmieszczeniu taktycznej broni atomowej na Białorusi. Jak stwierdził, jego reakcja jest "skrajnie negatywna".

 

Ambasada Rosji w USA nazwała tę krytykę hipokryzją. W oświadczeniu napisano, że "przed obwinianiem innych, Waszyngtonowi przydałoby się trochę introspekcji".

 

"Stany Zjednoczone od dziesięcioleci utrzymują duży arsenał broni jądrowej w Europie. Wraz ze swoimi sojusznikami z NATO uczestniczą w porozumieniach nuklearnych i szkolą się w zakresie scenariuszy użycia broni nuklearnej przeciwko naszemu krajowi" - przekazała ambasada.

 

W oświadczeniu napisano, że "suwerennym prawem Rosji i Białorusi jest zapewnienie sobie bezpieczeństwa za pomocą środków, które uznamy za konieczne w obliczu zakrojonej na szeroką skalę wojny hybrydowej rozpętanej przeciwko nam przez Waszyngton".

 

"Podejmowane przez nas środki są w pełni zgodne z naszymi międzynarodowymi zobowiązaniami prawnymi" - dodano.

Białoruś. Podpisana umowa o przechowywaniu broni jądrowej

Ministrowie obrony Rosji i Białorusi Siergiej Szojgu i Wiktor Chrenin podpisali w czwartek w Mińsku dokumenty określające procedury przechowywania rosyjskiej broni jądrowej w specjalnym magazynie na terytorium Białorusi - poinformowało Ministerstwo Obrony Białorusi, cytowane przez TASS.

 

Szojgu podczas konferencji prasowej mówił też, o rzekomej, niewypowiedzianej wojnie, którą Zachód ma prowadzić przeciwko Rosji i Białorusi

 

Jego zdaniem działania NATO są bardziej agresywne.

Białoruś. Budowa magazynów na ładunki ma zostać skończona do lipca

Władimir Putin 25 marca oznajmił, że na prośbę Mińska Federacja Rosyjska rozmieści na Białorusi swoją nuklearną broń taktyczną. Zaznaczył wtedy, że budowa magazynów przystosowanych do przechowywania tego rodzaju ładunków ma zostać ukończona do lipca.

 

ZOBACZ: Rosja i Białoruś podpisały porozumienie ws. rozmieszczenia broni nuklearnej

 

"Moskwa dostarczyła już Mińsku taktyczne systemy rakietowe Iskander zdolne do przenoszenia broni nuklearnej" - przypomniał TASS. Rosjanie pomogli swoim sojuszniczkom przystosować samoloty bojowe, do przenoszenia takiego rodzaju broni.

mbl/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie