Rosja: FSB o sabotażu w elektrowni jądrowej. Mają swoją teorię

Świat
Rosja: FSB o sabotażu w elektrowni jądrowej. Mają swoją teorię
Telegram/FSB
Nagranie z zatrzymania i zniszczeń, udostępnione przez FSB

Kremlowskie służby poinformowały, że zatrzymano dwóch Ukraińców, którzy mieli planować sabotaż elektrowni jądrowych w Rosji. Ujęte osoby mają stać za wysadzeniem słupa przesyłowego na początku maja. Według relacji FSB dywersanci dostali się do Rosji przez Białoruś i Polskę. Prawdziwości tych informacji nie sposób obecnie zweryfikować.

Według Federalnej Służby Bezpieczeństwa, rosyjskim funkcjonariuszom udało się zapobiec sabotażowi dwóch elektrowni - Leningradzkiej Elektrowni Jądrowej i Elektrowni Jądrowej Kalinin w obwodzie twerskim.

 

Zatrzymano dwie osoby - Ukraińców, którzy rzekomo mieli zostać zwerbowani przez ukraińskie służby specjalne. FSB twierdzi, że zatrzymani zostali przeszkoleni na terenie Ukrainy. Następnie z Polski dostali się na Białoruś i nielegalnie przekroczyli granicę białorusko-rosyjską w obwodzie pskowskim.

 

ZOBACZ: "Lato będzie należeć do Ukrainy". Korespondent CNN przewiduje przełom w wojnie

 

Sabotażystom udało się wysadzić słup przesyłowy oraz podłożyć ładunki wybuchowe pod kolejne - cztery w elektrowni leningradzkiej, siedem w pobliżu elektrowni Kalinin.

Dwóch sabotażystów zatrzymanych, Rosjanie szukają trzeciego

FSB przejęła 36,5 kilograma materiałów wybuchowych, 61 detonatorów i 38 stoperów elektronicznych. Funkcjonariusze mieli też znaleźć przy zatrzymanych dwa pistolety.

 

Przeciwko obywatelom Ukrainy wszczęto postępowania karne związane z sabotażem i nielegalnym handlem materiałami wybuchowymi.

 

 

W sprawie poszukiwany jest kolejny Ukrainiec, który według FSB przebywa w Belgii. Zatrzymano też dwóch Rosjan. Mieli pomóc sabotażystom w zdobyciu "środków komunikacji i transportu".

 

FSB zaznacza w komunikacie, że zatrzymani przyznają się do winy. Mieli planować wysadzenie w sumie 30 słupów energetycznych, co mogło doprowadzić do wyłączenia reaktorów jądrowych. Według planu, eksplozje miały nastąpić w przededniu rosyjskiego Dnia Zwycięstwa 9 maja.

 

ZOBACZ: W taki sposób sabotażyści ominęli umocnienia na granicy

 

BBC zauważa, że istotnie na początku maja gubernator obwodu leninagradzkiego informował o wysadzeniu słupa przesyłowego w regionie.

jk/grz/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie