Telus: Pracujemy nad projektem ws. kredytów z dopłatą państwa dla firm skupujących m.in. zboże

Polska
Telus: Pracujemy nad projektem ws. kredytów z dopłatą państwa dla firm skupujących m.in. zboże
PAP/Tomasz Gzell
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus

Kredyt z dopłatą państwa dla firm, które skupują zboże i owoce miękkie od polskich rolników i sadowników - taką pomoc zapowiada minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus. Rząd pracuje właśnie nad rozporządzeniem w tej sprawie.

W Polskim Radiu 24 szef resortu rolnictwa poinformował, że rząd przygotowuje rozporządzenie ws. kredytów obrotowych dla firm skupujących zboże i owoce miękkie. Chodzi o "do 40 mln zł na 2 proc. na 18 miesięcy, a resztę dopłaci państwo".

 

Firmy, które będą chciały skorzystać z kredytu, będę musiały kupić zboże i owoce miękkie od polskiego rolnika i sadownika.

 

ZOBACZ: Janusz Wojciechowski o "wielkim osiągnięciu Polski". Chodzi o zboże i inne towary z Ukrainy

 

- Małe firmy, które skupowały od polskiego rolnika, (...) są zasypane. Dlatego chcemy pomóc małym firmom, które kupują od polskiego rolnika, żeby miały środki na zakup od rolnika w nowej (...) żniwnej, zbożowej perspektywie. Dlatego nowy kredyt dla firm skupujących - do 40 mln zł na 18 miesięcy. To jest nowość - zapowiedział Telus.

Telus: UE musi nam pozwolić na uruchomienie naszych środków

Pytany, kiedy rozporządzenie wejdzie w życie, wyjaśnił: "decyzja jest, ale musimy czekać na notyfikację".

 

- Unia Europejska musi nam pozwolić na uruchomienie naszych środków. My jako kraj uruchomiliśmy 10 mld zł pomocy zbożowej i wchodzimy w owoce miękkie. To jest pewien problem. O wszystko musimy pytać Unię Europejską. Tak mechanizm działa. Ale muszą powiedzieć, że wszystkie nasze pomysły są notyfikowane pozytywnie - dodał.

 

ZOBACZ: Reakcja Ukrainy na ograniczenia w handlu zbożem. Do polskiej ambasady trafiła nota dyplomatyczna

 

Robert Telus powiedział też, że jest w stałym kontakcie z unijnym komisarzem ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim, z którym kolejne spotkanie ma jeszcze dzisiaj popołudniu.

pgo/ sgo/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie