Janusz Wojciechowski o "wielkim osiągnięciu Polski". Chodzi o zboże i inne towary z Ukrainy

Polska
Janusz Wojciechowski o "wielkim osiągnięciu Polski". Chodzi o zboże i inne towary z Ukrainy
Polsat News
Janusz Wojciechowski

Jest szansa na realizację polskich postulatów ws. zakazu importu zboża i innych produktów z Ukrainy. Premier Mateusz Morawiecki i unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski poinformowali, że sfinalizowano rozmowy z Brukselą w tej sprawie. - To jest wielkie osiągnięcie Polski - stwierdził Wojciechowski.

W piątek premier Mateusz Morawiecki poinformował, że przyjęto unijne uzgodnienia ws. zakazu importu produktów rolnych z Ukrainy. Polskie stanowisko wsparły Węgry, Słowacja, Rumunia i Bułgaria.

 

- Sfinalizowaliśmy uzgodnienia z Unią Europejską dotyczące zakazu importu tych produktów rolnych, które przede wszystkim doprowadziły do destabilizacji na rynku polskim - chodzi przede wszystkim o zboża, kukurydzę - podkreślił szef rządu, podczas wystąpienia w Zarannej.

Wojciechowski: Kryzys w rolnictwie był nieuchronny

W ocenie Janusza Wojciechowskiego "to jest wielkie osiągnięcie Polski, która była krajem wiodącym w doprowadzeniu do tych rozwiązań". - To jest wielki sukces także pozostałych państw dotkniętych tą sytuacją na rynku zbóż. Myślę, że jest to sukces Unii Europejskiej - komentował komisarz.

 

Zaznaczył, że jego zdaniem na rynku rolnictwa "kryzys był nieuchronny, bo jest efektem wojny".

 

ZOBACZ: Zboże z Ukrainy. Zełenski: Znaleźliśmy wyjście. Ostateczne rozwiązanie w najbliższym czasie

 

8 maja Parlament Europejski ma głosować w sprawie przedłużenia decyzji o zniesieniu ceł na towary z Ukrainy. Obecna decyzja w tej sprawie wygasa 5 czerwca.

 

Od 15 kwietnia polska granica jest zamknięta dla zbóż i towarów rolnych przywożonych z Ukrainy. Przewóz ich przez Polskę jest możliwy wyłącznie na podstawie unijnych przepisów o tranzycie zewnętrznym. Warunkiem jest, że taki tranzyt musi zakończyć się w polskich portach morskich lub poza terytorium RP.

jk/wka/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie