Rusza zespół ws. afery zbożowej. Krajewski w "Graffiti": Zaprosimy Kowalczyka, Telusa

Polska
Rusza zespół ws. afery zbożowej. Krajewski w "Graffiti": Zaprosimy Kowalczyka, Telusa
Polsat News
Stefan Krajewski w "Graffiti"

Gościem "Graffiti" był poseł PSL Stefan Krajewski. - Trzeba było najpierw porozmawiać z Komisją Europejską i Kijowem - mówił o decyzji polskiego rządu ws. importu zboża z Ukrainy. Krajewski nie wierzy, że problem rolników zostanie sprawnie rozwiązany. - Był znowu festiwal obietnic, a jak przechodzimy do konkretów, to się okazuje, że tych rozwiązań jeszcze nie ma - powiedział poseł.

W sobotę ogłoszono, że do Polski przestaną wjeżdżać niektóre produkty rolne z Ukrainy, w tym zboże, owoce i warzywa oraz mięso drobiowe.

 

- To jest bardzo nerwowa reakcja polskiego rządu. Kiedy 15 lipca składaliśmy projekt ustawy dotyczący ochrony rolnictwa, słyszeliśmy, że kaucji nie da się wprowadzić, nic nie można zrobić, nie będzie zgody KE na takie działanie. W lutym komisarz do spraw rolnictwa mówił, że blokada na import spowoduje blokadę polskiego eksportu - powiedział poseł i szef parlamentarnego zespołu do zbadania "afery zbożowej" Stefan Krajewski w "Graffiti".

Krajewski o decyzji ws. importu: Trzeba było najpierw porozmawiać z KE i Kijowem

Komisja Europejska szybko zareagowała na ten zakaz. "Polityka handlowa należy do wyłącznych kompetencji UE. Działania jednostronne są niedopuszczalne" - przekazała instytucja w oświadczeniu dla Polsat News. Z kolei w oświadczeniu Ministerstwa Polityki Rolnej i Żywności Ukrainy w tej sprawie, pojawił się fragment o "decyzji sprzecznej z umowami".

 

- Trzeba było najpierw porozmawiać z Komisją Europejską i Kijowem. (...) Tym bardziej, że słyszeliśmy przez dziewięć miesięcy, że sprawa nie jest pilna, że to bicie politycznej piany. Wzywaliśmy przecież ministra, żeby powiedział nam, jak to wygląda. W sobotę był znowu festiwal obietnic, a jak idzie się do konkretów, to się okazuje, że tych rozwiązań jeszcze nie ma - zaznaczył Krajewski.

 

WIDEO: Stefan Krajewski w "Graffiti"

 

 

Póki co premier Mateusz Morawiecki zapowiedział dopłaty dla rolników i powszechny skup zboża. Krajewski uważa, że wciąż wiele kwestii nie jest jasnych. 

 

- Rolnicy pytają, czy to będzie 1 400 złotych, czy do 1 400 złotych dopłaty do tego, co zaproponują firmy, które chcą to zboże skupić. O skupie rządowym nie słyszymy. (...) Co będzie skupowane, co z dopłatami do nawozu? Tych pytań jest mnóstwo - uznał Krajewski.

 

Jak więc rozwiązać problemy rolników? - Tu i teraz proponujemy i za chwilę złożymy projekt ustawy, by zwiększyć udział biokomponentów w biopaliwach. Trzeba zwiększyć udział polskiego spirytusu do celów technicznych, a nie sprowadzać spoza granic polski. Będziemy takich informacji oczekiwali - mówił rozmówca Marcina Fijołka. 

Zalegające zboże z Ukrainy. Krajewski: Jak nie spełnia parametrów, należy spalić 

- Korytarze powinny być udrożnione, co można, to wyeksportować i wykorzystać to zboże, które można wykorzystać do celów technicznych. Jeśli z kolei zboże nie spełnia parametrów, to je spalić. (...) Za chwilę KE zacznie naliczać kary. I tak je zapłacimy, to jest około trzech miliardów, które można przeznaczyć na wsparcie polskiego rynku - zaakcentował Krajewski.

 

W poniedziałek pierwsze posiedzenie parlamentarnego zespołu do zbadania "afery zbożowej". Krajewski chce odpowiedzi na to, kto przyczynił się do problemów rolników. 

 

- To nie tylko zboże, ale i drób, którego wjeżdża 400 TiR-ów miesięcznie, czy jaja, których wjeżdża 1400 TiR-ów. (...) Zapytamy na pewno o wyprzedaż polskiej ziemi. To było sztandarowe hasło PiS w 2015 r., że wyprzedajemy ją obcokrajowcom. Najnowsze dane MSWiA mówią, że 2015 r. sprzedano 412 ha, a w 2022 roku 5119 ha. (...) Chcemy zadać różne pytania. Jeśli ministrowie nie mają nic do ukrycia, to powinni przyjść na te posiedzenia. Minister Kowalczyk wciąż jest premierem, pracuje w komitecie ekonomicznym. Na pewno zaprosimy ministra Telusa, wiceministra Kowalczyka, ale i szefów inspekcji, które miały to wszystko kontrolować, spółki skarbu państwa - wymieniał poseł. 

 

Pod koniec rozmowy zapowiedział też, że wkrótce jasne staną się ustalenia między PSL a Polską 2050 - Myślę, że przed majówką Polacy dowiedzą się o szczegółach. Wypracowaliśmy listę wspólnych spraw, program - podsumował Krajewski. 

 

Wcześniejsze odcinki "Graffiti" możesz zobaczyć tutaj.

kg/ml / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie