Białoruś: Zatrzymany przez reżim opozycyjny bloger Roman Protasiewicz został ułaskawiony

Świat
Białoruś: Zatrzymany przez reżim opozycyjny bloger Roman Protasiewicz został ułaskawiony
Twitter/Flash
Roman Protasiewicz

W poniedziałek białoruskie propagandowe media poinformowały, że opozycyjny bloger Roman Protasiewicz został ułaskawiony. Opozycjonista został aresztowany w 2021 roku, a jeszcze na początku maja tego roku sąd skazał go na 8 lat więzienia.

Jak poinformowała białoruska propagandowa agencja informacyjna BelTA, Roman Protasiewicz powiadomił dziennikarzy, że został ułaskawiony.

Białoruski opozycjonista Roman Protasiewicz został ułaskawiony 

- Właśnie podpisałem wszystkie odpowiednie dokumenty, które mnie ułaskawiają. To oczywiście świetna wiadomość - powiedział Protasiewicz.

 

ZOBACZ: Alaksandr Łukaszenka: Na moim stole leży projekt porozumienia. Niekorzystny dla Rosji

 

Na początku maja Sąd Okręgowy w Mińsku skazał opozycjonistę na 8 lat więzienia. Protasiewicz został uznany za "winnego publicznych nawoływań do przejęcia władzy państwowej, aktów terroryzmu, znieważenia prezydenta, celowego rozpowszechniania nieprawdziwych informacji o Białorusi oraz innych przestępstw".

 

Protasiewicz to jeden z założycieli opozycyjnego kanału informacyjnego Nexta. Opozycjonista został aresztowany w 2021 roku. Samolot linii Ryanair, na którego pokładzie się znajdował, został zmuszony do lądowania w Mińsku.

 

Reżim Łukaszenki przetrzymuje w więzieniach opozycjonistów

Jak poinformował szef unijnej dyplomacji Josep Borrell, na Białorusi wciąż przetrzymywanych jest 1500 więźniów politycznych.

 

- Wczoraj był Międzynarodowy Dzień Solidarności z Więźniami Politycznymi na Białorusi. Mówimy o 1500 osobach, które przebywają w więzieniach i są w bardzo złej sytuacji. Musimy o nich pamiętać, musimy ich wspierać, musimy kontynuować wywieranie presji na reżim
Alaksandra Łukaszenki - oświadczył Borrell.

 

W niedzielę o uwolnienie wszystkich więźniów politycznych, w tym Andrzeja Poczobuta, ponownie do władz Białorusi zaapelowało polskie MSZ. Obecnie Poczobut przebywa w areszcie więzienia nr 1 w Grodnie, gdzie czeka na termin rozprawy apelacyjnej od wyroku ogłoszonego 9 lutego. Odbędzie się ona przed Sądem Najwyższym.

msm / map / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie