Warszawa: Protest pielęgniarek i położnych. Walczą o nowe wynagrodzenia

Polska
Warszawa: Protest pielęgniarek i położnych. Walczą o nowe wynagrodzenia
Polsat News
Protest pielęgniarek i położnych w Warszawie

We wtorek przed Sejmem protestują pielęgniarki i położne. Manifestacja pod hasłem "Stop dyskryminacji! Stop degradacji" rozpoczęła się o godz. 11. Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych przygotował własny projekt ustawy, która ma zwiększać wynagrodzenia i promować kwalifikacje.

Organizatorem manifestacji w Warszawie jest Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych. Jak zapowiadano, do stolicy przyjechały protestujące z całej Polski. Według organizatorów pod Sejmem może się pojawić do dwóch tysięcy osób.

 

OZZPiP przygotował własny projekt ustawy obywatelskiej, który ma zostać złożony w parlamencie.

Protest w Warszawie. Pielęgniarki i położne przygotowały projekt ustawy

- Różnice wynagrodzenia sięgają na podstawie 1500 złotych i więcej. Domagamy się spłaszczenia różnic, ale chcemy podwyższenia tych najniższych grup - grupy szóstej, gdzie są pielęgniarki po liceach medycznych, pielęgniarki po studium zawodowym, pielęgniarki z licencjatem. Mają ogromne doświadczenie zawodowe, wieloletnie, którym dzielą się z osobami, które wchodzą do systemu ochrony zdrowia i ten element nie został uwzględniony w projekcie rządowym ustawy o najniższych wynagrodzeniach - powiedziała Polsat News przewodnicząca OZZPiP Krystyna Ptok.

 

ZOBACZ: Donald Tusk cytował skecz kabaretu Neo-Nówka. Mówił o prawach kobiet

 

"Totalnego chaosu w płacach pielęgniarek i położnych po 1 lipca 2022 roku można było uniknąć przyjmując w parlamencie poprawki do ustawy przygotowane przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych! Ponieważ Ministerstwo Zdrowia w dalszym ciągu nie chce i nie potrafi naprawić złych zapisów ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników w podmiotach leczniczych, Zarząd Krajowy OZZPiP podjął decyzję o wystąpieniu z obywatelską inicjatywą ustawodawczą, która powstrzyma dalszą degradację i dyskryminację zawodową pielęgniarek i położnych w Polsce" - czytamy w komunikacie związku.

 

WIDEO: Protest pielęgniarek i położnych pod Sejmem

 

Protest przed Sejmem. Chodzi o wynagrodzenia

Od 1 lipca 2022 roku w ochronie zdrowia obowiązują nowe najniższe wynagrodzenia, wywalczone podczas wielomiesięcznych protestów.

 

Pielęgniarka z tytułem magistra pielęgniarstwa czy położna z tytułem magistra położnictwa i wymaganą specjalizacją dostają w tej chwili około 7300 złotych. Od lipca ma to być 8156 złotych, czyli więcej niż zakładała poprzednia podwyżka z lipca 2022 roku. Nie wszyscy dyrektorzy szpitali tamte podwyżki wypłacili. Wiele z tych spraw skończyło się w sądzie

 

Wcześniej protesty odbyły się w Krakowie czy Tarnowie.

msm/kg/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie