Białowieża: Zamaskowane osoby na polskiej granicy. "Posiadały radiotelefony"

Polska
Białowieża: Zamaskowane osoby na polskiej granicy. "Posiadały radiotelefony"
Twitter.com/Straż Graniczna
Straż Graniczna udaremniła wkroczenie do Polski kilkudziesięciu migrantom

81 osób, w tym między innymi obywatele Maroka, Nigerii i Indii próbowało w sobotę nielegalnie przekroczyć granicę Polski - poinformowała Straż Graniczna w mediach społecznościowych. 11 z migrantów na widok polskiego patrolu zawróciło na stronę białoruską. Funkcjonariusze z Białowieży zostali obrzuceni kamieniami. "Niektóre osoby w grupie były zamaskowane, posiadały radiotelefony" - donosi SG.

Koło Białowieży (woj. podlaskie) polskie patrole zostały obrzucone kamieniami po tym, jak udaremniły próbę przedostania się z Białorusi do Polski grupie 13 cudzoziemców. "Niektóre osoby były zamaskowane, posiadały radiotelefony" - podała Straż Graniczna w niedzielę rano na Twitterze podkreślając, że nielegalna migracja cały czas jest wspierana przez białoruskie służby.

 

ZOBACZ: Straż Graniczna dotarła do materiału szkoleniowego dla "kurierów". To wideo służb białoruskich

 

Zatrzymany k. Bobrownik tzw. kurier nielegalnych migrantów, którym okazał się obywatel Uzbekistanu, przewoził siedmiu Afgańczyków. W tym roku funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału SG zatrzymali dotąd ok. trzystu osób zaangażowanych w organizowanie nielegalnego przekraczania wschodniej granicy.

 

 

Szturm migrantów na polską granicę. Zapory im niestraszne

Od początku roku Straż Graniczna odnotowała w sumie ok. 9,7 tys. prób nielegalnego przejścia przez granicę z Białorusi do Polski. W marcu i kwietniu było to po ok. 2,5 tys. takich prób; w maju - łącznie ok. 1,8 tys. Migranci pochodzili z ponad 40 krajów.

 

Na 206 km granicy polsko-białoruskiej działa zapora elektroniczna, czyli system kamer i czujników. Jest ona uzupełnieniem – zbudowanej w ub. roku na 186 km granicy – zapory stalowej o wysokości 5,5 m.

 

Do zakończenia budowy zapory elektronicznej brakuje jeszcze 150 metrów instalacji na ostatnim z jedenastu odcinków, zlokalizowanym w okolicach Narewki i Białowieży; prace techniczne uniemożliwiają tam obecnie warunki w terenie, bo miejsca te są zalane wodą. Instalacja będzie możliwa, gdy poziom wody opadnie.

 

ZOBACZ: Białoruś: Rosjanie przebazowali bombowce na lotnisko pod Mińskiem. "Prowokacje wobec Polski"

 

W Podlaskiem zamknięte są do odwołania wszystkie drogowe przejścia graniczne z Białorusią. Czynne są jedynie przejścia kolejowe w Kuźnicy i w Siemianówce.

 

Obecnie w tym regionie obowiązują przepisy o pasie drogi granicznej, a ograniczenia reguluje wydane we wrześniu 2021 r. rozporządzenie wojewody w sprawie zakazu przebywania na całym odcinku pasa drogi granicznej na granicy z Białorusią, czyli na granicy zewnętrznej UE.

 

Obowiązuje też rozporządzenie wojewody z lutego tego roku, w sprawie przepisów porządkowych w strefie nadgranicznej, przyległej do granicy państwowej na terenie województwa.

 

Pasem drogi granicznej jest – według definicji z ustawy o ochronie granicy państwowej – obszar o szerokości 15 metrów, licząc w głąb kraju od linii granicy państwowej lub od brzegu wód granicznych albo brzegu morskiego.

map / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie