Zdjęcie prezydentów Polski i Węgier z siłowni. Szeroki uśmiech i hantle w dłoniach

Świat
Zdjęcie prezydentów Polski i Węgier z siłowni. Szeroki uśmiech i hantle w dłoniach
Twitter/@KatalinNovak_HU
Duda pozuje z Novak. "Solidarność polsko-węgierska"

"Solidarność polsko-węgierska - również na siłowni" - napisała prezydent Węgier Katalin Novak pod ujęciem, na którym razem z Andrzejem Dudą szeroko się uśmiechają i trzymają hantle w dłoniach. Do spotkanie doszło przy okazji 4. Szczyt Głów Państw i Szefów Rządów Rady Europy, który trwa w Rejkiawiku.

We wtorek w stolicy Islandii rozpoczął się dwudniowy 4. Szczyt Głów Państw i Szefów Rządów Rady Europy. Na miejscu pojawili się przedstawiciele europejskich państw, w tym m.in. prezydenci Polski Andrzej Duda i Węgier Katalin Novak.

Duda pozuje z Novak. "Solidarność polsko-węgierska"

Na profilu polityk udostępniła zdjęcia z oficjalnej części, ale i te mniej formalne - z siłowni. 

"Solidarność polsko-węgierska - również na siłowni. Z prezydentem Polski Andrzejem Dudą rano na Szczycie Rady Europy" - podpisała Katalin Novak pod ujęciem, na którym politycy szeroko się uśmiechają i trzymają hantle w dłoniach. 

Na innej fotografii - z 6 maja tego roku - Novak również pozuje z Dudą i jego małżonką Agatą. Towarzyszą im jeszcze prezydenci Słowacji Zuzana Čaputová oraz Słowenii - Nataša Pirc Musar. Zdjęcie powstało przy okazji koronacji księcia Karola III. 

To nie pierwsza sytuacja, z której wynika, że prezydenci Polski i Węgier są w przyjaznych stosunkach. W zeszłym roku nasz kraj był pierwszym odwiedzonym przez Novak po wyborze jej na stanowisko głowy państwa. 10 marca została wybrana na urząd, a 17 maja pojawiła się w Belwederze.

Wystąpienie Dudy na szczycie Rady Europy 

Podczas wtorkowej sesji otwierającej 4. Szczyt Głów Państw i Szefów Rządów Rady Europy "United Around Our Values" w Rejkiaviku Andrzej Duda mówił o demokracji i praworządności.

 

- Rada Europy została ustanowiona po to, by bronić wartości takich jak szacunek dla obywateli, wartość ludzkiego życia, praworządność i demokracja. One nas łączą i stanowią podstawę naszej społeczności. Mamy obowiązek ich bronić - oświadczył prezydent. 

 

ZOBACZ: Adwokat Nawalnego: zwrócimy się do Rady Europy

 

Odniósł się również do sytuacji w Ukrainie. Stwierdził, że szczyt Rady Europy ma miejsce w "krytycznym momencie". - Rosja razem ze swoim wasalem Łukaszenką, atakuje cały wolny świat. Nie możemy się temu poddawać. Musimy być jeszcze bardziej zjednoczeni. Sprawmy, by ta chwila pozwoliła nam wzmocnić naszą tożsamość i jedność - zaapelował.

kg/pgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie