Adwokat Nawalnego: zwrócimy się do Rady Europy

Świat
Adwokat Nawalnego: zwrócimy się do Rady Europy
fot. PAP/EPA/MOSCOW CITY COURT PRESS SERVICE HANDOUT
Aleksiej Nawalny

Obrońcy Aleksieja Nawalnego powiadomili, że "dziś lub jutro" poinformują Komitet Ministrów Rady Europy, że Rosja nie wykonała werdyktu Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie wyroku z 2014 roku, który stał się teraz podstawą uwięzienia opozycjonisty.

- Będziemy się odwoływać od wczorajszej decyzji (sądu), złożona będzie apelacja. Oprócz tego przygotowujemy i złożymy, dziś lub jutro, powiadomienie do Komitetu Ministrów Rady Europy o niewykonaniu werdyktu Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz) z 2017 roku na temat "sprawy Yves Rocher" - powiedziała w środę w niezależnej telewizji Dożd adwokat Olga Michajłowa. - Co więcej - dodała - "ten niesprawiedliwy wyrok (z 2014 roku) jest teraz stosowany po to, by utrzymywać Aleksieja Nawalnego w warunkach pozbawienia wolności".

 

ZOBACZ: Nawalny zatrzymany na lotnisku Szeremietiewo w Moskwie

 

Michajłowa wyraziła nadzieję, że obecna sytuacja jest na tyle poważna, że Komitet Ministrów RE "dołoży wszelkich sił, by kraj członkowski Rady Europy (którym jest Rosja-PAP) wypełniał swoje zobowiązania".

 

Adwokat podkreśliła, że wtorkowy werdykt sądu w sprawie Nawalnego jest sprzeczny z międzynarodowymi zobowiązaniami Rosji. - Jest oczywiste, że wszyscy członkowie Rady Europy, uczestnicy Konwencji (Praw Człowieka) są wzburzeni takim zachowaniem Rosji - oceniła.

 

Nawalny został w 2014 roku skazany na 3,5 roku w zawieszeniu za domniemaną malwersację funduszy francuskiej firmy kosmetycznej Yves Rocher. ETPCz uznał w 2017 roku, że proces ten był niesprawiedliwy i nakazał wypłacenie odszkodowania Nawalnemu i jego bratu Olegowi. Sąd w Moskwie we wtorek zadecydował, że wyrok w zawieszeniu, wydany w 2014 roku, zostanie zamieniony na karę pozbawienia wolności. Nawalny ma spędzić w kolonii karnej 2 lata i osiem miesięcy.

ms/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie