Andrzej Duda na szczycie RE: Musimy bronić wartości europejskich

Polska
Andrzej Duda na szczycie RE: Musimy bronić wartości europejskich
PAP/Leszek Szymański
Andrzej Duda na 4. Szczycie Głów Państw i Szefów Rządów Rady Europy

- Rada Europy została ustanowiona po to, by bronić wartości takich jak szacunek dla obywateli, wartość ludzkiego życia, praworządność i demokracja. One nas łączą i stanowią podstawę naszej społeczności. Mamy obowiązek ich bronić - oświadczył prezydent Andrzej Duda na wtorkowej sesji otwierającej 4. Szczyt Głów Państw i Szefów Rządów Rady Europy "United Around Our Values" w Rejkiaviku.

Prezydent Andrzej Duda stwierdził, że Rada Europy została ustanowiona "w bardzo szczególnym czasie". - Miała szczególny cel. Był to moment, gdy cały świat, a w szczególności Europa, dopiero co doświadczyła okropności wojny. Cały świat zapłonął przez imperializm i narodowy egoizm - oświadczył Andrzej Duda na szczycie Rady Europy w Rejkiaviku.

 

- Wtedy też nie było poszanowania dla obywateli, wartości ludzkiego życia, praworządności i demokracji. Rada Europy została stworzona właśnie po to, by bronić tych wartości. One nas łączą i stanowią podstawę naszej społeczności. Mamy obowiązek ich bronić - oświadczył prezydent Andrzej Duda na wtorkowej sesji otwierającej 4. Szczyt Głów Państw i Szefów Rządów Rady Europy "United Around Our Values" w Rejkiaviku.

 

Andrzej Duda zwrócił uwagę, że szczyty Rady Europy nie odbywają się regularnie, a jedynie w istotnych i historycznych momentach, "które wymagają refleksji co do wartości, będących podstawą organizacji". - Szczyt w Rejkiaviku ma miejsce w czasie największego ataku na wartości europejskie od czasu upadku reżimów totalitarnych na Starym Kontynencie- podkreślił prezydent.

Prezydent na szczycie RE: Dla Rosji prawa człowieka są jedynie fasadą

Prezydent Duda w swoim wystąpieniu odniósł się do inwazji na Ukrainę. - Rosja nie chce tylko zniszczyć kraj. Chce zrewidować wszystkie wartości, które tworzą podstawy Rady Europy. Plan Putina zakłada działanie na podstawie wartości przeciwnych do naszych - podkreślił prezydent.

 

ZOBACZ: Andrzej Duda odznaczył Orderem Orła Białego prezydenta Włoch. Odznaczenie otrzymała także jego córka

 

W takim świecie demokracja staje się pustym pojęciem, liczy się tylko naga siła, a prawa człowieka to tylko fasada, ponieważ każdego obywatela można skazać na dziesiątki lat w kolonii karnej lub stracić życie z jakiegokolwiek powodu. Wszyscy tutaj musimy być tego w pełni świadomi - zwrócił uwagę Andrzej Duda.

 

Zdaniem prezydenta, szczyt Rady Europy ma miejsce w "krytycznym momencie". - Rosja razem ze swoim wasalem Łukaszenką, atakuje cały wolny świat. Nie możemy się temu poddawać. Musimy być jeszcze bardziej zjednoczeni. Sprawmy, by ta chwila pozwoliła nam wzmocnić naszą tożsamość i jedność - zaapelował.

Andrzej Duda o wspieraniu Ukrainy: Musimy być zdeterminowani

Prezydent Duda mówił też o deklaracji, która ma zostać przyjęta podczas szczytu. Zdaniem głowy państwa, "potwierdzi ona wspólną odpowiedzialność i determinację, by jak najdłużej wspierać Ukrainę".

 

- Równie ważną sprawą będzie utworzenie rejestru szkód wyrządzonych Ukrainie przez rosyjską agresję. To ważny krok, aby pociągnąć do odpowiedzialności winnych zbrodni popełnionych na Ukrainie. Zbrodnie trzeba rozliczać. Kluczowe znaczenie ma zadośćuczynienie ofiarom i ich bliskim. Ale jest to również warunek wstępny pokoju i stabilności w przyszłości - powiedział prezydent.

 

Andrzej Duda ocenił także, że "dzisiaj to Ukraina przelewa krew i oddaje życie w imię wartości, które leżą u podstaw naszej tożsamości". -  My - wolny świat - musimy być zdeterminowani wspierać ich w tej walce. Bez takiego wsparcia wszystkie nasze deklaracje pozostaną nieważne - podsumował prezydent.

jkm / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie