Białoruś: Swiatłana Cichanouska i Pawieł Łatuszka skazani przez białoruski reżim

Świat
Białoruś: Swiatłana Cichanouska i Pawieł Łatuszka skazani przez białoruski reżim
FLICKR/Parlament Europejski/Polsat News
Swiatłana Cichanouska i Pawieł Łatuszka

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska została zaocznie skazana przez białoruski sąd na karę 15 lat więzienia. Władze zarzuciły jej między innymi "spisek mający na celu przejęcie władzy w sposób niekonstytucyjny". Wyrok 18 lat więzienia otrzymał były dyplomata Pawieł Łatuszka.

Cichanouska została uznana za winną w sprawie "spisku mającego na celu przejęcie władzy w sposób niekonstytucyjny". Sąd w Mińsku zgodził się z prokuraturą białoruskiego reżimu, że liderka opozycji odpowiada też za utworzenie formacji ekstremistycznej i publiczne nawoływanie do przejęcia władzy - przekazała agencja BelTA.

 

To nie koniec długiej listy zarzutów. Są tam też "inne działania na szkodę bezpieczeństwa narodowego Białorusi, w tym zastosowania wobec Białorusi środków ograniczających (sankcji) wobec Białorusi, osób fizycznych i prawnych republiki, rozpowszechnianie materiałów zawierających takie apele".

 

W akcie oskarżenia znalazły się też "działania mające na celu podżeganie innych do wrogości i niezgody społecznej". Prokuratura chciała dla Cichanouskiej kary 19 lat więzienia. Sąd zdecydował o zaocznym wyroku 15 lat więzienia.

 

ZOBACZ: Białoruś. Swiatłana Cichanouska: przejmuję odpowiedzialność za kraj i jego naród

 

Cichanouska w 2020 roku była kandydatką na urząd prezydenta Białorusi. Kiedy pojawiły się przypuszczenia o sfałszowaniu wyborów przez reżim Alaksandra Łukaszenki, stanęła na czele antyrządowych protestów.

Łatuszka też skazany. Kolejny wyrok dla męża Cichanouskiej

Te same zarzuty przedstawiono przebywającemu za granicą Pawiełowi Łatuszce. Białoruski dyplomata poparł w 2020 roku antyrządowe protesty, kiedy wiele środowisk podważało uczciwość wyborów prezydenckich na Białorusi, a w kraju doszło do masowych demonstracji. Łatuszka otrzymał wyrok 18 lat więzienia.

 

ZOBACZ: Spotkanie Duda-Cichanouska. "Na Białorusi nie przestrzega się żadnych demokratycznych zasad"

 

Białoruski reżim przedłużył też wyrok męża liderki opozycji - Siarhija Cichanouskiego. Działacz prodemokratyczny w 2020 roku został aresztowany po tym, jak ogłosił zamiar startu w wyborach prezydenckich. Skazano go na więzienie w kolonii karnej, a teraz uznano za ponownie winnego "systematycznego nie stosowania się do wymagań administracji, prowokowania konfliktów, w tym ze współwięźniami".

 

Jak informuje BelTA, opozycjoniście pozostało do odsiedzenia 15 lat i 9 miesięcy w kolonii o zaostrzonym rygorze.

Cichanouska: Nie spocznę

"15 lat więzienia. W ten sposób reżim 'nagrodził' moją pracę na rzecz przemian demokratycznych na Białorusi" - napisała Cichanouska na Twitterze. "Ale dzisiaj nie myślę o własnym wyroku. Myślę o tysiącach niewinnych, zatrzymanych i skazanych na prawdziwe kary więzienia. Nie spocznę, dopóki każdy z nich nie zostanie uwolniony" - podkreśliła.

 

jk/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie