Katastrofa myśliwca Fińskich Sił Powietrznych

Świat
Katastrofa myśliwca Fińskich Sił Powietrznych
Mapy Google/Flickr.com/Gerard van der Schaaf
Samolot szkoleniowo-treningowy BAe Hawk Mk 51 (HW-351) należący do Fińskich Sił Powietrznych

"Samolot szkolno-treningowy Hawk należący do sił powietrznych miał wypadek 15 maja popołudniu. Samolot rozbił się na południe od Keuruu" - podały siły zbrojne Finlandii na Twitterze. Obaj piloci się katapultowali, nawiązano z nimi kontakt.

Fińskie Siły Powietrzne poinformowały w poniedziałek, że jeden z ich myśliwców typu Hawk rozbił się, a obaj członkowie załogi wyskoczyli z samolotu i są bezpieczni.

 

Do katastrofy doszło w pobliżu miejscowości Keuruu, leżącej w środkowej Finlandii, ok. 140 km na północ od stolicy kraju, Helsinek.

 

"Skontaktowano się z obydwoma pilotami, którzy byli na pokładzie samolotu, który uległ wypadkowi i zostali oni przetransportowani do szpitala w celu dalszych badań" - dodały siły powietrzne Finlandii w komunikacie.

 

Na początku maja w Finlandii rozpoczął się sezon lotów wyczynowych sił powietrznych. 

 

Samolot BAE Hawk. Finlandia właśnie straciła jedną z tych maszyn

BAE Hawk to brytyjski samolot szkolno-treningowy, użytkowany też jako lekki myśliwiec. Fińskie siły powietrzne podały na swojej stronie internetowej, że Hawk, wyprodukowany przez brytyjską firmę BAE Systems, to jednosilnikowy, dwumiejscowy odrzutowiec używany do celów szkoleniowych.

 

Maszyny te, wyprodukowane w liczbie ok. 900 egzemplarzy, służą w siłach powietrznych 18 krajów, w tym Finlandii. Fińskie Siły Powietrzne posiadały 75 sztuk tego typu samolotów.

 

Załoga samolotu składa się dwóch osób, ucznia i instruktora. Rozpiętość skrzydeł BAE Hawk wynosi blisko 10 metrów, jego długość to 12,4 m, a wysokość sięga prawie 4 metrów.

 

Produkowana od 1974 maszyna jest w stanie osiągnąć prędkość 0,84 macha (1 028 km/h), jej pułap to 13,5 km, a zasięg 2,5 tys. km.

map / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie