Prezydent Zełenski spotkał się z papieżem Franciszkiem. "Poszukiwanie dróg do pokoju"

Świat
Prezydent Zełenski spotkał się z papieżem Franciszkiem. "Poszukiwanie dróg do pokoju"
twitter.com/UKRinVAT
Prezydent Zełenski z wizytą u papieża Franciszka

Dziękuję za tę wizytę - powiedział papież Franciszek witając prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego. To pierwsze spotkanie twarzą w twarz od momentu rozpoczęcia pełnoskalowej rosyjskiej agresji.

Franciszek powitał prezydenta, opierając się o laskę. Wołodymyr Zełenski w chwili powitania położył rękę na sercu i schylił głowę. Papież podziękował mu za wizytę, a prezydent odpowiedział, że to dla niego zaszczyt. Następnie usiedli przy stole.

 

Rozmowa w sali przy Auli Pawła VI trwała blisko 40 minut. Jak przekazały watykańskie źródła, ukraiński przywódca udał się też na spotkanie w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej.

 

 

Szczegóły rozmów nie są znane. Biuro prasowe Stolicy Apostolskiej ujawniło jedynie, iż skupiały się one na zapewnieniu "kontynuowania wysiłków humanitarnych w celu wsparcia ludności". 

 

WIDEO: Spotkanie Wołodymyra Zełenskiego z papieżem Franciszkiem w Watykanie

 

"Papież zapewnił o swojej nieustannej modlitwie, o czym świadczyły jego liczne publiczne apele i nieustające prośby do Boga o pokój, od lutego ubiegłego roku" - napisano.

 

Jak pokazano w watykańskich mediach społecznościowych Wołodymyr Zełenski wręczył papieżowi wizerunek Matki Bożej namalowany na kamizelce kuloodpornej.

 

W rozmowie w sali przy Auli Pawła VI, w roli tłumacza, uczestniczył także ukraiński franciszkanin Marko Gankalo, mówiący także w języku polskim. W marcu 2022 roku przemawiał on, właśnie w języku polskim, na audiencji generalnej. Papież podziękował mu wówczas za jego posługę.

 

- Jego rodzice są w schronach pod ziemią, pod bombami. A on nadal spełnia tu swój obowiązek - mówił Franciszek.

Papież potępi rosyjskie zbrodnie? O to prosił Zełenski

Przed godz. 18:00 przywódca Ukrainy zdradził na Telegramie tematy, które poruszył w rozmowie z głową Kościoła. Poprosił go o potępienie rosyjskich zbrodni, ponieważ "nie może być znaku równości między ofiarą a agresorem".

 

"Jestem wdzięczny za jego osobistą uwagę wobec tragedii milionów Ukraińców. Położyłem też nacisk na sprawę dziesiątek tysięcy deportowanych dzieci. Musimy podjąć każdy możliwy wysiłek, by sprowadzić je do domu" - napisał prezydent Zełenski.

 

 

Przekazał też, że rozmawiał z papieżem o ukraińskiej formule pokoju jako "jedynej skutecznej, by osiągnąć sprawiedliwy pokój". Franciszek "zadeklarował, że przyłączy się do jej realizacji" - dodał.

Potrzeba rozmów pokojowych

Jeszcze przed spotkaniem media sugerowały, że głównym tematem rozmów, zaproponowanym przez papieża, będzie konieczność poszukiwania dróg do przeprowadzenia rozmów pokojowych.

 

Sugerować miał to między innymi wpis na twitterze Franciszka opublikowany kilka godzin przez spotkanie.

 

"Niech Pani Fatimska, Matka Jezusa i nasza, pomaga nam tworzyć drogi spotkania i ścieżki dialogu prowadzące ku pokojowi i da nam odwagę do ich bezzwłocznego podjęcia" - czytamy.

 

"Bardzo ważne decyzje"

Kilka godzin wcześniej prezydent Zełenski spotkał się z premier Włoch. Po rozmowie, udzielił krótkiego komentarza, w którym ogłosił, iż podjęto "bardzo ważne decyzje" w sprawie ochrony ukraińskiego nieba.

 

- Dzisiaj rozmawialiśmy o naszej współpracy w szczególności w zakresie bezpieczeństwa i współpracy wojskowej. Podjęto bardzo ważne decyzje dotyczące ochrony naszego nieba - powiedział prezydent Ukrainy.

 

ZOBACZ: Wołodymyr Zełenski z wizytą w Hadze: Chcemy tu zobaczyć Putina

 

Polityk wspomniał, że w trakcie dyskusji pojawił się także temat realizacji "formuły pokoju".

 

- Niestety, Rosja odpowiedziała na naszą "formułę pokoju" rakietami i ostrzałem artyleryjskim. Nie jest zainteresowana pokojem - dodał.

mjo / map
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie