Wołodymyr Zełenski z wizytą w Hadze: Chcemy tu zobaczyć Putina

Świat
Wołodymyr Zełenski z wizytą w Hadze: Chcemy tu zobaczyć Putina
Polsat News
Wołodymyr Zełenski z wizytą w Hadze

- Tutaj, w Hadze, chcemy zobaczyć Władimira Putina, który zostanie osądzony za zbrodnie wojenne i wierzę, że tak właśnie się stanie - oświadczył w Hadze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Podkreślił także, że społeczność międzynarodowa mogłaby powołać trybunał wojenny w celu osądzenia rosyjskich zbrodniarzy.

W czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski udał się do Holandii. Na spotkaniu w Międzynarodowym Trybunale Karnym (MTK) podziękował za to, że w Hadze są rejestrowane i ścigane zbrodnie wojenne popełniane na Ukrainie przez Rosjan i za to, że dla Holendrów, tak samo jak dla Ukraińców, "sprawiedliwość ma znaczenie".

Zełenski w Holandii: Agresor musi zacząć się bać pełnej siły sprawiedliwości

Wypowiedź prezydenta Ukrainy była związana z faktem, że w marcu MTK wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina i rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka Marii Lwowej-Biełowej za zbrodnie wojenne.

- Tutaj, w Hadze, chcemy zobaczyć Władimira Putina, który zostanie osądzony za zbrodnie wojenne i wierzę, że tak właśnie się stanie - oświadczył prezydent Ukrainy w przemówieniu do narodu holenderskiego wygłoszonym w Hadze. Dodał, że "agresor musi zacząć się bać pełnej siły sprawiedliwości".

 

ZOBACZ: Zełenski zażartował podczas przemówienia. Zwrócił się do Dudy: "Wiesz, Andrzej..."

 

Następnie prezydent Ukrainy przypomniał, że tylko w kwietniu "Rosjanie popełnili 6139 zbrodni wojennych, w których zginęło 207 cywilów, w tym 11 dzieci".

Prezydent Ukrainy: Możemy pokonać agresję 

- Nie możemy powstrzymać wojen napastniczych, ale możemy pokonać agresję jako zbrodniczą ideę, której korzeni należy szukać w sposobie myślenia osoby przyzwyczajonej do bezkarności - powiedział Zełenski. - Jeśli spojrzy się na jakąkolwiek wojnę napastniczą, każda z nich ma jedną wspólną cechę - jej sprawca nie wierzył, że będzie musiał odpowiedzieć za to, co zrobił - dodał.

 

Prezydent Ukrainy podkreślił, że społeczność międzynarodowa może walczyć ze zbrodniami wojennymi, m.in. poprzez powołanie trybunału wojennego w celu osądzenia osób dokonujących ich w trakcie wojny w Ukrainie.

kg/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie