Wojna w Ukrainie. Zablokowane pieniądze ambasady Rosji w Polsce. Maria Zacharowa reaguje

Świat
Wojna w Ukrainie. Zablokowane pieniądze ambasady Rosji w Polsce. Maria Zacharowa reaguje
ASSOCIATED PRESS
Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Marija Zacharowa

- Rosja dopuszcza możliwość zastosowania w odpowiedzi środków asymetrycznych - oświadczyła rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa. W ten sposób odniosła się do zajęcia majątku rosyjskiej ambasady w Polsce. - Środki zablokowano pod absurdalnym pretekstem - dodała.

Polska prokuratura ponad rok temu zablokowała blisko 800 tys. złotych i ponad 912 tys. dolarów (około 5 mln zł) na kontach bankowych ambasady Rosji, a niedawno zmieniła formę zabezpieczenia - uznano je za dowody rzeczowe w śledztwie i przelano na swój rachunek.

 

Ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew nie reagował na działania polskich władz i nie protestował przed sądem, więc decyzja prokuratury weszła w życie 10 maja.

Polska zajęła miliony rosyjskiej ambasady. Jest odpowiedź Zacharowej 

Ruch ten przez wiele miesięcy nie spotkał się z reakcją ambasadora Federacji Rosyjskiej. W piątek rzeczniczka MSZ Rosji została pytana, w jaki sposób Rosja zamierza odpowiedzieć na sprawę.

 

ZOBACZ: Atak dronów na Kreml. Rosja oskarża Ukrainę o terroryzm. Rzecznik Kremla: Odpowiemy na takie kroki

 

- Przede wszystkim należy zauważyć, że ta historia nie zaczęła się dziś czy wczoraj - podkreśliła Maria Zacharowa, którą cytują rosyjskie media. Dodała, że konta bankowe ambasady Rosji i przedstawicielstwa handlowego Federacji Rosyjskiej w Polsce zostały zablokowane przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie w lutym ubiegłego roku.

 

Rzeczniczka MSZ oceniła, że środki zablokowano pod absurdalnym pretekstem i że rażące działania polskich władz naruszają "tradycyjne zasady komunikacji między cywilizowanymi państwami" oraz "wszelkie normy prawne, w tym Konwencję Wiedeńską o stosunkach dyplomatycznych z 1961 r.".

 

ZOBACZ: Rosja: Dmitrij Miedwiediew reaguje na zmianę nazwy Kaliningradu na Królewiec

 

Zacharowa podkreśliła, że protesty ambasady rosyjskiej oraz "liczne próby przypomnienia Polakom prawa międzynarodowego" nie przyniosły rezultatu, a środki zamrożono. 

 

Rzecznika MSZ dodała, że "główna część" środków zgromadzonych na rachunkach rosyjskich instytucji została przelana na konta prokuratury jako dowód rzeczowy.

Rzeczniczka MSZ Rosji o działaniach odwetowych wobec Polski

- Tym samym, choć jeszcze za wcześnie, by mówić o zajęciu czy konfiskacie środków, to wciąż nie możemy z nich korzystać - zwróciła uwagę.

 

ZOBACZ: Rosja: Alaksandr Łukaszenka w złej kondycji. Wezwano karetkę

 

- Będziemy nadal dochodzić sprawiedliwości za pomocą środków prawnych - powiedziała rzeczniczka rosyjskiego MSZ. 

 

Jednocześnie, ponieważ w dyplomacji obowiązuje zasada wzajemności, polska ambasada w Moskwie również nie ma dostępu do swoich środków w rosyjskich bankach - dodała Maria Zacharowa.

 

- Dopuszczamy też możliwość zastosowania w odpowiedzi środków asymetrycznych - zadeklarowała rzeczniczka MSZ Rosji.
 

mak/pgo / kommersant.ru
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie