Rosja: Alaksandr Łukaszenka w złej kondycji. Wezwano karetkę

Świat
Rosja: Alaksandr Łukaszenka w złej kondycji. Wezwano karetkę
kremlin.ru
Alaksandr Łukaszenka

Alaksandr Łukaszenka dotarł na moskiewskie lotnisko w asyście karetki - podają rosyjskie i ukraińskie źródła. W relacjach z Parady Zwycięstwa spływają obrazy zgarbionego przywódcy Białorusi. Niezależny portal Zerkalo.io poinformował, że po "pośpiesznym" powrocie ze stolicy Rosji do Mińska, Łukaszenka nie wygłosił tradycyjnego przemówienia na uroczystości z okazji Dnia Zwycięstwa.

Alaksandr Łukaszenka uczestniczył w tegorocznych obchodach Dnia Zwycięstwa w Moskwie. Jak opisują obserwatorzy, wyglądał na zmęczonego i schorowanego.

 

Przywódca Białorusi zasiadł na trybunie honorowej na Placu Czerwonym. Był jednym z nielicznych zagranicznych gości Władimira Putina.

Heraszczenko: Łukaszenka w towarzystwie karetki

O kondycji Łukaszenki informował szef MSW Ukrainy Anton Heraszczenko.

 

"Dziś Putin zorganizował lunch z głowami państw, którzy przybyli do Moskwy na paradę. Łukaszenka nie brał w nim udziału. Rosyjskie kanały na Telegramie piszą, że Łukaszenki nie było z powodu problemów zdrowotnych. Na lotnisko jechał w asyście karetki pogotowia. Co mogło mu się stać?" - napisał na Twitterze.

 

Informacje na temat stanu zdrowia Łukaszenki przekazał też białoruski politolog Dzmitryj Bałkuniec.

 


"Łukaszenka ze względów zdrowotnych nie mógł uczestniczyć w spotkaniu i opuścił Moskwę. Lekarze stoją przed trudnym zadaniem" - napisał na Telegramie. 

 

Po powrocie do Mińska samozwańczy prezydent Białorusi wraz z synami uczestniczył w ceremonii złożenia kwiatów przed Pomnikiem Zwycięstwa. Jednak w przeciwieństwie do poprzednich lat zabrakło tradycyjnego przemówienia Łukaszenki do zgromadzonych. Zastąpił go w tym minister obrony, Wiktar Chrenin.

 

Portal Zeraklo.io zaznaczył, że w rosyjskich mediach pojawiły się informacje o "pośpiesznym" wyjeździe Łukaszenki z Moskwy tuż po paradzie. Dziennikarze zauważyli też u białoruskiego przywódcy zabandażowaną rękę i "smutny wygląd".

 

Jak podało Radio Swoboda, w kuluarach coraz częściej mówi się o nagłej chorobie Łukaszenki.

Dzień Zwycięstwa w Rosji

- Prawdziwa wojna toczy się przeciwko naszej ojczyźnie - powiedział Władimir Putin podczas przemówienia wygłoszonego na Placu Czerwonym.

 

Prezydent Rosji podczas przemówienia oskarżył Zachód o sianie nienawiści i szerzenie rusofobii. - Widzimy, jak niszczą pomnik żołnierzy radzieckich, tworzą kult nazistów. Zachód zapomniał, kto pokonał nazistów - dodał.

 

ZOBACZ: 9 maja, Dzień Zwycięstwa w Rosji. Wielka parada w Moskwie

 

- Jesteśmy dumni z uczestników specjalnej operacji wojskowej w Ukrainie - mówił Putin. Według niego Ukraińcy stali się zakładnikami przewrotu państwowego i ambicji Zachodu.

 

W trakcie swojego wystąpienia Putin poprosił o minutę ciszy dla wszystkich, którzy brali udział w walce podczas Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, jak w Rosji nazywa się II wojnę światową.

an / map / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie