Madryt. Skandal na biegu dla kobiet. Zwyciężczyni otrzymała robota kuchennego

Świat
Madryt. Skandal na biegu dla kobiet. Zwyciężczyni otrzymała robota kuchennego
Twitter/Carrera de la Mujer
W zawodach wzięło udział ponad 30 tys. kobiet

Fala krytyki spłynęła na organizatorów biegu dla kobiet w Madrycie. Zawody, które miały być hołdem dla płci pięknej, zakończyły się "skandalem". Wszystko z powodu nagród wręczonych najlepszym zawodniczkom.

Siedmiokilometrowy bieg dla kobiet odbył się w weekend w Madrycie. Data zawodów nie była przypadkowa, bo 7 maja Hiszpanie obchodzą Dzień Matki.

 

ZOBACZ: Ukraińcy chcieli uciec przed mobilizacją. Jeden przebrał się za kobietę

 

Bieg, w którym mogły wystartować tylko kobiety, miał być hołdem złożonym paniom. Przy okazji popularyzowano sposoby walki z rakiem piersi oraz wspierano ofiary przemocy domowej. Hiszpańskie media poinformowały, że w zawodach wzięło udział ponad 30 tys. kobiet.

 

Oskarżenia o seksizm

Wydarzenie zakończyło się jednak skandalem. Zwyciężczyni zawodów otrzymała w nagrodę robota kuchennego, natomiast pozostałe zawodniczki z czołówki mogły liczyć na produkty niskotłuszczowe. 

 

ZOBACZ: Chiny zakazały kobietom reklamowania bielizny. Zaczęli pokazywać ją mężczyźni

 

Nagrody nie spodobały się sekretarz stanu ds. równości i przemocy wobec płci Angeli Rodríguez Pam. Oskarżyła organizatorów o seksizm. "Jeśli wygrasz będziesz gospodynią domową, a jeśli nie, to przynajmniej schudniesz" - napisała ironicznie na Twitterze.

 

Oświadczenie organizatorów

Organizatorzy zawodów wydali oświadczenie, w którym przeprosili za zaistniałą sytuację. "Rozumiemy, że nagrody mogły wywołać pewne kontrowersje" - stwierdzili.

 

ZOBACZ: Co trzecia matka dziecka w wieku do 9 lat nie pracuje

 

Przeprosili też, "jeśli któraś z zawodniczek poczuła się tym urażona". "Ale naszym zdaniem robot kuchenny jest przedmiotem, który nie ma seksistowskiego charakteru i jest idealny dla każdego sportowca, który chce poprawić swoje nawyki żywieniowe" - uzupełnili.

 

 

Organizatorzy zapewnili, że promowanie zdrowego odżywiania i ćwiczeń fizycznych to ich "podstawowe cele, a dzięki temu produktowi mężczyźni i kobiety mogą gotować nieprzetworzoną żywność w krótszym czasie i w prostszy sposób". "Obiecujemy podjąć stosowne kroki aby uniknąć podobnych kontrowersji w przyszłości" - zapewnili.

dk/wka/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie