Co trzecia matka dziecka w wieku do 9 lat nie pracuje

Polska
Co trzecia matka dziecka w wieku do 9 lat nie pracuje
Ilustracyjne/Pixaaby
Im starsze dziecko, tym relatywnie więcej kobiet sygnalizuje trudności z powrotem do pracy

Rozwój kariery dla matek jest zazwyczaj ważnym życiowym celem, podobnie jak poczucie niezależności i sprawczości - takie wnioski płyną z najnowszego raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jednocześnie, co trzecia kobieta, która wychowuje dziecko do 9 roku życia, nie pracuje. Z czego to wynika? Czy Polki muszą wybierać między życiem zawodowym, a rolą matki? Sprawdzamy.

Wychowywanie dziecka to praca na pełen etat. Rola matki sprawia, że kobiety często zupełnie rezygnują na jakiś czas z rozwoju kariery zawodowej na rzecz czasu spędzonego z dzieckiem. Jak zauważają badacze z Polskiego Instytutu Ekonomicznego po pewnym czasie u większości mam pojawia się pragnienie powrotu na ścieżkę zawodową. Co wtedy?

 

Jak się okazuje, stereotypowe myślenie pracodawców i pracowników o nieefektywności matek jako pracowniczek i niewystarczająco rozwinięty system publicznych usług opieki nad dzieckiem, takich jak żłóbki czy przedszkola znacznie utrudniają matkom rozwój kariery. 

Mama w pracy - szkodliwe stereotypy

Badacze z PIE przeprowadzili zarówno badania ilościowe (ankiety) i jakościowe (pogłębione wywiady z matkami). Wniosek był jasny: przyczyną zakończenia pracy przez kobiety było bezpośrednio lub pośrednio rodzicielstwo. 

 

 

- Albo okazywało się, że kobieta nie jest mile widziana w miejscu pracy, co było sugerowane albo powiedziane wprost, albo kobieta stwierdzała, że jej dana praca nie odpowiada, bo musi pracować w nadgodzinach lub być bardziej dyspozycyjna. Dochodziła wówczas do wniosku, że chce zachować równowagę między życiem prywatnym a zawodowym - tłumaczyła na antenie Polsat News współautorka badania, Aneta Kiełczewska. 

Rodzicielstwo. Jak podzielić się obowiązkami? 

W rozmowach z kobietami często wybrzmiewał jeszcze jeden aspekt: podział opieki nad dzieckiem. - Mężczyźni angażują się przede wszystkim w swoje życie zawodowe: są bardziej dyspozycyjni, pracują i zarabiają więcej. Przez to, że w tym życiu zawodowym się specjalizują to nie zapewniają kobietom wystarczającego wsparcia w opiece nad dzieckiem - mówiła Kiełczewska. 

 

 

Jak wskazała często to kobietom trudno jest powierzyć część obowiązków swojemu partnerowi. - Kobiety w pierwszym roku życia dziecka chcą być tymi głównymi opiekunkami i z dzieckiem spędzać większość czasu - dodała ekspertka.

 

Brak możliwości lub gotowości matek do przekazania części obowiązków opiekuńczych ojcom także sprawia, że trudniej podjąć im decyzję o skoncentrowaniu się na własnym rozwoju zawodowym.

Mama wraca do pracy. Jakie ma możliwości?

Jak wskazują eksperci, wśród rozwiązań, które ułatwią powrót do aktywności zawodowej przez neutralizację wymienionych powyżej barier znajdują się między innymi elastyczne godziny pracy, rozpowszechnienie pracy na niepełny etat, a także walkę ze szkodliwymi stereotypami. 

 

WIDEO: Problemy matek na rynku pracy. Z czym zmagają się kobiety? 

 

 

Ze względu na to, że osoby wracające do pracy po przerwie mogą mieć trudność w ponownym wdrożeniu się w swoje obowiązki, ważnym elementem byłyby również szkolenia i programy ułatwiające powroty.

 

Ważnym krokiem byłyby także kampanie popularyzujące podział obowiązków opiekuńczych i ochronę kobiet po powrocie do pracy. 

nb/ sgo/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie