9 maja, Dzień Zwycięstwa w Rosji. Wielka parada w Moskwie

Świat
9 maja, Dzień Zwycięstwa w Rosji. Wielka parada w Moskwie
Kremlin.ru
Prezydent Rosji Władimir Putin

Prawdziwa wojna toczy się przeciwko naszej ojczyźnie- powiedział prezydent Rosji Władimir Putin podczas przemówienia wygłoszonego na Placu Czerwonym z okazji obchodzonego w tym kraju Dnia Zwycięstwa.

W uroczystościach na Placu Czerwonym bierze udział prezydent Rosji Władimir Putin, który pojawił się tam na chwilę przed planowaną paradą. Obecny jest również minister obrony Siergiej Szojgu, a także białoruski dyktator Alaksandr Łukaszenka.

Putin: Jesteśmy dumni z uczestników specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie

Prezydent Rosji podczas przemówienia oskarżył Zachód o sianie nienawiści i szerzenie rusofobii. - Widzimy, jak niszczą pomnik żołnierzy radzieckich, tworzą kult nazistów. Zachód zapomniał, kto pokonał nazistów - dodał.

 

ZOBACZ: Rosja oskarża USA o zamach na Putina. Pieskow: "Kijów robi to, co mu każą"

 

- Jesteśmy dumni z uczestników specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie - mówił Putin. Według niego Ukraińcy stali się zakładnikami przewrotu państwowego i ambicji Zachodu.

 

W trakcie swojego wystąpienia Putin poprosił o minutę ciszy dla wszystkich, którzy brali udział w walce podczas Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, jak w Rosji nazywa się II wojnę światową.

 

Putin powiedział, że świat znajduje się w kluczowym punkcie zwrotnym i że Rosjanie są zaangażowani w patriotyczną walkę o przyszłość swojego kraju. - Dzisiaj cywilizacja ponownie znalazła się w decydującym punkcie zwrotnym. Rozpętała się prawdziwa wojna przeciwko naszej ojczyźnie. Odparliśmy międzynarodowy terroryzm, będziemy chronić mieszkańców Donbasu, zapewnimy sobie bezpieczeństwo – dodał.

 

Dzień Zwycięstwa w Rosji

Dzień Zwycięstwa, obchodzony w Rosji 9 maja, jest jednym z najważniejszych państwowych świąt w tym kraju. W wielu miastach organizowane są tradycyjne parady z udziałem żołnierzy i sprzętu wojskowego.

 

W tym roku swoją obecność na defiladzie w Moskwie zapowiedzieli przywódcy Kazachstanu, Tadżykistanu, Kirgistanu i Armenii. 

pgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie